Loutky a rodinná loutková divadla na Letné

Praha 7 Jana Zajíce 975/7 - Galerie Scarabeus

22 úno. - 31 pro. 2018 | 09:49 774 Dní zpět
Přidat do Google kalendáře


Rodiče s dětmi
DDM HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
watch video watch video

Popis akce

Expozice galerie Scarabeus představuje především prvorepubliková rodinná loutková divadla. Návštěvníci uvidí proscénia, opony, kulisy, marionety odlišných velikostí navržených několika výtvarníky, ale také nábytek a interiérové doplňky scény. Výstavu doplňují loutkové divadelní hry a další dokumenty. Rodinná loutková divadla byla situovaná do měšťanských salonů a navázala na tradici šlechtických loutkových divadel. Mnohá vznikala v umělecky orientovaných rodinách s vlasteneckým a literárním cítěním.

Do historie rodinných loutkových divadel se tak nesmazatelně zapsali Josef a Amálie Mánesovi, Václav Levý, Mikoláš Aleš, Artuš Scheiner, Karel Štapfr, Adolf Kašpar, František Kysela a mnozí další. Návrhy loutek vytvářeli sochaři, řezbáři i malíři, například Bohuslav Sucharda, Jan Král, Karel Svolinský, Karel Štapfer. V současné době počítačů, televizí a mobilů by se rodinné loutkové divadlo mohlo stát prostředkem kreativní mezigenerační hry, která umožní nejen rozvoj fantazie a výtvarného cítění, ale také slovní zásoby dětí. Výstava je uspořádaná na počest zařazení Loutkářství na Slovensku a Česku do Reprezentativního seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO.


Galerie Scarabeus na mapě


Popis místa - Galerie Scarabeus

Základem galerijního konceptu jsou autorské individuální a skupinové výstavy. Každoročně probíha ve Scarabeu monotematická expozice zaměřená na určitý umělecký obor nebo techniku, připomeneme některé z nich: Historie ex libris I,II, Fotografické konfrontace, Paličkovaná krajka, Kanafas - historie a současný design, Smaltovaný šperk, Autorská hračka, Masopustní a karnevalové masky, Rodinná loutková divadla. Jednou za rok mají možnost v galerii Scarabeus představit svoji tvorbu studenti a mladí absolventi uměleckých škol.praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom