Zoo Praha: I v zimě se rodí mláďata

Pražská zoologická zahrada hlásí navzdory třeskuté zimě první letošní přírůstky. Ošetřovatelé se chlubí například hned dvěma mláďaty sitatungy západoafrické, jedné z nejbarevnějších antilop vůbec. Chovatelé hlásí také narození několika mar slaništních, vodušky červené a vylíhnutí lori olivového.

Letošním prvním mládětem je sitatunga západoafrická, která se narodila 9. ledna, další přišla na svět minulý týden ve středu. Mláďata mají společného otce, podle chovatelů dobře prospívají, pijí a běhají.

Poznejte sitatungu

Tento druh antilopy patří v pražské zoo k takzvaným tradičním - chová se zde od roku 1960. V nejbližší době by navíc do chovného stáda měla přibýt další očekávaná mláďata.

Starší název antilopa bahenní výborně vystihoval způsob života této africké antilopy ze skupiny lesoňů. Vyhledává totiž břehy řek i jezer, podmáčenou savanu nebo rozlehlé mokřady. Aby se nebořila do měkkého podkladu, má nezvykle dlouhé spárky i paspárky. Při došlápnutí se roztáhnou a rozloží tíhu těla podobně jako sněžnice.

Sitatungy najdete hned ve dvou expozicích – jednak v horní části areálu, kde hlavní chovné stádo obývá výběh poblíž severního vchodu, jednak ve Vodním světě v dolní části zoo.

Půvabná mara slaništní

Mezi letošní přírůstky patří i mláďata mary slaništní. Tato kráska vypadá jako králík bez dlouhých uší, je ale příbuzná spíš s morčaty. Obývá suchou krajinu se zasolenou půdou a sporými porosty trnitých keřů a stromků, kde si vyhrabává rozsáhlé podzemní nory, případně obsazuje nory jiných druhů zvířat. Tráví v nich noc a odchovává mláďata.

Mary žijí v malých skupinkách, tvořených dospělým párem a jedním nebo dvěma mláďaty. Oba rodiče se na péči o potomky podílejí. Když vycházejí na pastvu, nechávají mláďata v noře. Mary slaništní mohli návštěvníci zoo pozorovat už v letech 1969 − 1974. Pak ale nastala v chovu dlouhá přestávka a nová zvířata dorazila v roce 2012. Od té doby se tu rozmnožují, jak ukazuje i nejnovější přírůstek.

Další přírůstky

Dobré zprávy přišly i od chovatelů ptáků. Již třetího ledna se vylíhl lori olivový, očekává se líhnutí u pelikánů skvrnozobých. Co se týče návštěvnicky atraktivních savců, měla by se vbrzku rozrůst také skupina žiraf severních núbijských.

Prvním letošním příchodem z jiné zoologické zahrady je samec takina indického Simon, který byl přivezen ze Zoo Brno a v únoru oslaví třetí narozeniny.

CO SE DĚJE V ZOO?

  1. 1. Ohřejte se v zoo
  2. 1. Za hosty z dalekého severu
  3. 2. Pololetní prázdniny v zoo
  4. 2. Ohřejte se v zoo
  5. 2. Ohřejte se v zoo
  6. 2. Den chovatelů želv

INFORMACE O ZOO

U Trojského zámku 120/3, Praha 7

Otevírací doba:

  • leden - únor: 9:00 – 16:00

Vstupné:

  • dospělí 200 Kč
  • děti, studenti a důchodci 150 Kč
  • důchodci nad 70 let 1 Kč

www.zoopraha.cz

zoo mara

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom

BCMath lib not installed. RSA encryption unavailable