Převalákům se v pražské zoo daří, dostanou i nový výběh

Pražská zoologická zahrada se věnuje chovu ohrožených koní Převalského, vede jejich plemennou knihu – a také projekt Návrat divokých koní.

Pražské stádo na konci října posílilo nové hříbě. Narodilo se klisně Haře a je jedním z 238 hříbat tohoto ohroženého druhu, jež se narodilo buď přímo v Praze nebo v chovatelských zařízeních, která pražská zoo provozuje. Letos je to již čtvrtý přírůstek.

Rodiče jsou novou krví v českém chovu. Matkou je klisna Hara, která pochází ze saského Chemnitzu, a otcem hřebec Len z ukrajinské biosférické rezervace Askania-Nova. Jde o šesté hříbě, které Hara má. Jako matka je proto velmi zkušená, o malého hřebečka se dobře stará.

Koně na Dívčích hradech

Koně Převalského jsou vlajkovou lodí pražské zoo. Věnuje se jim v projektu Návrat divokých koní a brzy přibude i nová pražská atrakce. Pro koně se staví nový výběh, a to v Praze 5 - na stepní plošině Dívčí hrady.

Projekt chovu koní Převalského na Dívčích hradech, o kterém se dlouho mluvilo, tak získává konkrétní obrysy. Na ploše téměř 20 ha už roste ohrada a Zoo Praha zahájila také monitoring místní fauny a flóry. Postupně zde vznikne také přístřešek pro koně a zázemí s dvorky.

Obnoví se díky koním původní vegetace?

Projekt, který klade velký důraz zejména na ekologický charakter staveb, počítá také s bezbariérovými vyhlídkami a rozhlednou, aby mohli návštěvníci sledovat zvířata ze všech stran. Převaláci by mohli pomoci i biodiverzitě lokality, díky pastvě by se mohla na místo někdejšího pole vrátit původní flóra a fauna.

Plánuje se, že první převaláci by zde nový domov našli v roce 2020. V první fázi by se mělo jednat o tři až pět klisen, později by k nim měl přibýt chovný hřebec.

NÁVRAT DIVOKÝCH KONÍ

Od roku 2011 přepravila Zoo Praha z České republiky do západního Mongolska armádními letadly CASA 31 koní Převalského, další čtyři v rámci Mongolska. Z těchto 35 koní jich ke dnešku přežívá 28. Kromě nich žije podle posledních informací 26 jejich potomků a dvě z klisen se v letošním roce staly dokonce již i babičkami.

INFORMACE O ZOO

Běžná otevírací doba:

Vstupné:

  • dospělí 200 Kč
  • děti, studenti a důchodci 150 Kč
  • důchodci nad 70 let 1 Kč

Foto: Zoo Praha

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom