Svátek světel v pražské zoo

V sobotu 3. listopadu se v Zoo Praha koná tradiční oslava indického svátku světel Diwali.

Diwali je pro hinduisty stejně důležitým obdobím, jako pro křesťany vánoční svátky. Jeho hlavním tématem je vítězství světla nad tmou a dobra nad zlem. Slaví ho celá Indie, bez ohledu na náboženství.

Každá víra má své vlastní důvody, proč tento svátek dodržovat. Nicméně pro většinu je Diwali oslavou legendy Pána Rámy a jeho manželky Sity, kteří se v 15. století př. n. l. vracejí do svých království v severní Indii z exilu poté, co porazili démona krále Ravanna zapálením řady hliněných lamp.

Průvod vyrazí k chrámu

Během Diwali se konají obrovské ohňostroje, které připomínají oslavy, ke kterým došlo po Rámově návratu. Všude září svíčky nebo tradiční hliněné diyas, olejové lampy, obvykle vyrobené z hlíny, s bavlněným knotem namočeným v ghí nebo rostlinném oleji.

Údolí slonů v Zoo Praha s hinduistickým chrámem ašrám je ideálním místem, kde si svátek Diwali připomenout. A právě k chrámu vyrazí od Vzdělávacího centra u hlavního vchodu do zoo lampionový průvod spojený s noční prohlídkou zahrady.

Hellfire předvede ohnivou show

Návštěvníci se od 16:30 hodin budou moci zapojit do lampionového průvodu po setmělé zoo. Trasa povede skrz spodní část zoo, poté vyhlídkovou cestou – Zakázankou - na Oboru a bude ukončena ve slavnostně nasvíceném Údolí slonů.

Tam se před restaurací Gulab odehraje působivá ohnivá show v podání skupiny Hellfire. Malí i velcí návštěvníci se navíc dozví celou řadu zajímavostí o Indii a svátku Diwali a rovněž si odnesou svoji vlastní mandalu na samolepce.

S LAMPIONEM ZA KORUNU

Každý, kdo do zoo přijde s vlastním lampionem, bude mít od 15:45 hodin vstup do zahrady za jednu korunu! Povolen je pouze klasický lampion na svíčku nebo LED světýlko, nikoli létající balóny štěstí! Jakékoli jiné svítidlo není považováno za náhradu lampionu – nevztahuje se na něj tedy zvýhodněné vstupné.

INFORMACE O AKCI

  • 3. listopadu
  • začátek průvodu v 16:30, konec cca v 18:00 hodin
  • www.zoopraha.cz

Vstupné:

  • dospělí 200 Kč
  • děti, studenti a důchodci 150 Kč
  • důchodci nad 70 let 1 Kč
  • na průvod s lampionem za 1 Kč

Pro tuto akci bude otevřen jen hlavní vchod, počítejte prosím s dostatečnou časovou rezervou na příchod do zahrady. Po zahájení průvodu již vstup nebude možný!

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom