Pražská zoo bojuje proti znečištění plasty

Zoo v Troji nahradila veškeré jednorázové nádobí nádobím kompostovatelným. Bojuje tak proti ekologické katastrofě, která ničí světové oceány a nejen je.

Každý rok se do oceánu dostane více než 8 milionů tun plastů, které tvoří až 80 procent veškerého odpadu v mořích.

Odpad v mořích poškozuje více než 800 druhů živočichů. 40 procent mořských savců a 44 procent druhů vodního ptactva trpí pozřením mořského odpadu. Plastový odpad zabíjí každý rok až milion mořských ptáků, 100 tisíc mořských savců, mořských želv a nespočet ryb.

Plasty zůstávají v ekosystému řadu let a podle ekologů bude do roku 2050 v oceánu více tohoto odpadu než ryb, odhadem 99 procent mořských ptáků bude mít v útrobách úlomky plastů.

Pražská zoo je vzorem

Co s tím? Začít musíme u sebe. A ekologicky by se měly chovat také firmy. Příkladem jde pražská zoologická zahrada. Ta postupně nahradila veškeré plastové nádobí nádobím zcela kompostovatelným, které se vyrábí ze škrobu. Zahrada rovněž spustila osvětovou kampaň mezi návštěvníky a jako první z českých zoologických zahrad zavedla linku na zpracování kompostovatelného odpadu.

„Zoologické zahrady by svým ekologickým chováním měly jít příkladem. Proto realizujeme tento pilotní projekt,“ řekl ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. „Jde mimo jiné o 800 000 kelímků či 200 000 brček ročně. Apelujeme na návštěvníky, aby opravdu důkladně třídili a správně používali označené odpadkové koše, neboť bez toho není možné kompostování bez problémů provádět.“

Vlastní kompostér

Zástupci firmy IPODEC-ČISTÉ MĚSTO, která v zoo operuje, přebere svezený odpad z kompostovatelných plastů jako součásti gastronomických služeb poskytovaných v areálu zoo (jednorázové kelímky, talíře, misky, tácky, příbory či brčka). Ten pak ručně roztřídí, nechají rozdrtit v drtiči a nakonec spolu s gastroodpadem (nejčastěji zbytky po čištění zeleniny) vsypou do elektrického kompostéru, kde se při teplotě 60 °C rozloží ve výsledný substrát. Ten se pak v zoo zužitkuje jako hnojivo.

První zoo na světě

Zoo Praha se otevřením kompostovací linky stala první zoo na světě, která přímo ve svém areálu dokáže tyto obaly nejen zkompostovat, ale výsledný materiál bude také dále zužitkovávat.

CO NOVÉHO V ZOO?

Zoo Praha má další světové prvenství. Je jím 30 přirozeně odchovaných mláďat zejozoba afrického za osm chovatelských sezón, čímž se nemůže pochlubit žádná jiná zoo na světě. Už v roce 2011 se navíc pražské zahradě jako první z evropských zoo povedl přirozený odchov zejozoba afrického pod rodiči. Nejstarší letošní mládě tohoto druhu narozené 22. srpna už překonalo kritický věk a jeho sourozenci narození krátce po něm jej můžou následovat. Návštěvníci najdou tyto možná až bizarně vyhlížející ptáky se zvláštním tvarem zobáku v Ptačích mokřadech umístěných v dolní části zoo.

INFORMACE O ZOO

U Trojského zámku 120/3, Praha 7

Otevírací doba:

  • září, říjen: 9:00 – 18:00

Vstupné:

  • dospělí 200 Kč
  • děti, studenti a důchodci 150 Kč
  • důchodci nad 70 let 1 Kč

2754138 910530 plasty zoo

Jednorázové plasty už v zoo nenajdete

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom