Trpíte arachnofobií? V pražské zoo se můžete pokusit ji překonat

Až do začátku listopadu je v Galerii Gočárovy domy k vidění výstava nazvaná Sklípkani, která představí skrytou krásu těchto fascinujících tvorů.

Arachnofobie, tedy chorobný strach z pavouků, je jedna z nejrozšířenějších fobií vůbec. Pravděpodobně vzniká už v raném dětství a pokud se neléčí, může přetrvávat i desítky let, přičemž u žen je její výskyt daleko častější než u mužů.

Postižení nechodí do míst, kde by na pavouky mohli narazit, trvají na tom, aby jejich blízcí prohledávali prostory, kam mají vejít. A při spatření pavouka následuje úzkost, strach, zrychlené dýchání, bušení srdce a třes. Léčba je složitá, ale pokud trpíte ne tak rozvinutou formou, pomůže i bezpečné seznámení s pavouky, tedy takové, kdy má postižený situaci pod kontrolou.

40 druhů sklípkanů

A právě takto se můžete s pavouky seznámit na výstavě v pražské zoo. Ta je samozřejmě určena i těm, kdo mají pavouky naopak rádi. Nejde o žádnou nudnou expozici se zaprášenými exponáty. Uvidíte zde přes čtyřicet druhů živých sklípkanů, včetně vzácných, dosud nepojmenovaných druhů.

Všichni vystavení jedinci pocházejí z chovu autora výstavy, známého chovatele sklípkanů Davida Šťastného.

Znovu po roce

Pražská zoo tak vychází vstříc veřejnosti - poprvé totiž výstavu sklípkanů uspořádala před rokem a pro velký zájem ji pak prodlužovala. I proto teď tyto fascinující živočichy, kteří se během 300 milionů let téměř nezměnili, do Galerie v Gočárových domech vrací.

Součástí expozice jsou i některé velmi vzácné druhy. Například sklípkan největší vážící až kolem 200 gramů nebo sklípkan krásnonohý coby nejkrásnější zástupce rodu.

Sklípkaní matka roku

V Gočárových domech narazíte i na jednu raritu - sklípkana Balfourova (Monocentropus balfouri), který žije pouze na ostrově Sokotra a patří k větším a výrazně zbarveným druhům. Samice dosahují i s nohama až sedmnácti centimetrů a mají zelenomodrou hlavohruď.

A právě o nich se podařilo zjistit něco naprosto fascinujícího. Samice tohoto druhu nejenže pečují o kokon s vajíčky, ale posléze také krmí svá mláďata, což je u sklípkanů naprosto ojedinělé. A první pozorování tohoto jevu provedl právě David Šťastný.

Výstava Sklípkani je otevřena denně od 10:00 do 17:30 hodin a potrvá do 4. listopadu.

PROGRAM S PRŮVODCEM

Každou zářijovou neděli mezi 14. a 15. hodinou probíhá při výstavě také doprovodný program s odborným průvodcem, včetně bližšího seznámení se sklípkany s využitím binokulárních lup a pozorování svleček.

INFORMACE O ZOO

  • U Trojského zámku 120/3, Praha 7
  • Otevírací doba:
  • září: 9:00 – 18:00
  • Vstupné:
  • dospělí 200 Kč
  • děti, studenti a důchodci 150 Kč
  • důchodci nad 70 let 1 Kč
  • www.zoopraha.cz

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom