Informace ke znovuotevření Zoo Praha

Od pondělí 12. dubna jsou opět zpřístupněny venkovní prostory Zoo Praha. Pavilony ještě budou muset zůstat uzavřeny.

V jakém režimu Zoo Praha nyní funguje?

Vzhledem k tomu, že areál se podle vládního rozhodnutí smí naplnit pouze na 20 % kapacity, během víkendů s hezkým počasím bude zoo návětěvnost regulovat tak, aby v žádném okamžiku nepřekročil 4 000 osob. Proto doporučujeme na víkendové dny plánovat návštěvu na dopoledne, či naopak na odpoledne – to by mělo vést k tomu, že se v zoo vystřídá více návštěvníků, a tudíž se sníží riziko, že se na velký počet zájemců nedostane. Ve všední dny, kdy je návštěvnost mnohem nižší, žádné podobné restrikce s největší pravděpodobností hrozit nebudou.

Jsou otevřeny stánky s občerstvením?

V areálu probíhá pouze okénkový prodej občerstvení, který ovšem nezahrnuje žádné alkoholické nápoje.

Jak je to s nošením respirátorů a s dezinfekcí v areálu?

Při návštěvě zoo jsou povinné respirátory FFP2 či jejich ekvivalent. Po areálu jsou rozmístěny bezdotykové dezinfekční stojany.

ZooPoOtevreni 1

Foto: S otevřením areálu byla zprovozněna i lanovka. Ta sveze návštěvníky každý den. Autor: Oliver Le Que, Zoo Praha

Jak je kontrolován počet návštěvníků v areálu?

Návštěvnický servis Zoo Praha po celý den sleduje aktuální počet návštěvníků v areálu. Je také zprovozněno počítadlo návštěvníků v záhlaví webových stránek www.zoopraha.cz. Počet návštěvníků v areálu tedy budeme dle těchto údajů regulovat.

Jak probíhá prodej vstupenek?

Doporučujeme zakoupit elektronickou vstupenku prostřednictvím aplikace vstupenka.zoopraha.cz. Vstupenky je však možné zakoupit i na místě v pokladnách.

Jaká je otevírací doba? A jak fungují parkoviště?

Otevírací doba je ve všední dny i o víkendu od 9 do 18 hodin. Ve všední dny je otevřen hlavní a jižní vchod do areálu a návštěvníci mohou využít jižní parkoviště a parkoviště u zámku. O víkendech budou navíc vždy otevřeny ještě severní vstup a severní parkoviště.

Je v provozu lanovka?

Ano, lanovka v Zoo Praha je v běžném provozu.

Jak je to s prodloužení permanentních vstupenek?

Majitelé permanentních vstupenek si mohou požádat o prodloužení jejich platnosti.

Budou k vidění všechna venkovní zvířata?

Ano, budou k vidění všechna zvířata, která jsou v tuto roční dobu ve venkovních expozicích. Nebudou se konat komentovaná krmení a setkání u zvířat.

Jak zoo pomoci

Často se nás ptáte, zda můžete zoo v této době podpořit i jinak než návštěvou. Moc vám za tyto projevy přízně děkujeme! Možností, jak zoo pomoci, je hned několik:

  • Zapojte se do projektu Stravenky pro zvířata a podpořte svého zvířecího oblíbence nákupem symbolické krmné dávky.
  • Zoo podpoříte také nákupem v e-shopu. Vybrat si tu můžete z bohaté nabídky suvenýrůtiskovin i stylového oblečení.

ZooPoOtevreni 2

Foto: Mezi zvířata, která nyní návštěvníci mohou sledovat ve venkovní expozicích, patří například vzácný člunozubec africký. Toho chovají v Evropě pouze tři instituce. Autor: Oliver Le Que, Zoo Praha

První dny po otevření

I přes nepřízeň počasí dorazilo do Zoologické zahrady hlavního města Prahy za první dva dny přesně 2 477 návštěvníků. Areál se příznivcům pražské zoo otevřel v pondělí poprvé v letošním roce. Na návštěvníky čekají venkovní expozice i lanovka s výhledem na Prahu.

„První den u nás dokonce i sněžilo, bylo to tedy na návštěvnosti opravdu znát a  chápu, že to řadu lidí odradilo,“ popisuje uplynulé dny ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „I v tomto počasí je možné v zahradě sledovat ve venkovních expozicích řadu zvířat a některé přítomnost návštěvníků po tak dlouhé době dokonce láká přijít ještě blíž, takže se lidem naskytne pohled, který už za pár týdnů třeba zažít nemusí.“

Fanoušci Zoo Praha hned v prvních dnech mohli vidět třeba sloní princezny Lakunu a Amalee i s ostatními sloními samicemi ve venkovním výběhu, veterinární trénink  lachtanů jihoafrických či krmení ďáblů medvědovitých nebo pelikánů kadeřavých.

„Klokani obrovští i rudokrcí si na návštěvníky ve své průchozí venkovní expozici opravdu rychle zvykli. Zvědavě se chodí podívat co nejblíž dokonce i mláďata,“ popisuje reakce zvířat v Darwinově kráteru chovatel David Vala.

ZooPoOtevreni 4

Foto: Jedním z mláďat, která se v Zoo Praha narodila v první den otevření, byla i  samice bonga horského. Na fotografii vidíte jen pouhých devadesát minut staré mládě. Autor: Petr Hamerník, Zoo Praha

Vydry severoamerické a lední medvědi už podle jejich vrchní chovatelky Denisy Zběhlíkové velmi reagují i na přítomnost dětí či psů a zkoumavě si je prohlíží ze svých výběhů.

„Prozatím jsme museli uzavřít průchozí voliéru u supů kapucínů,“ vysvětluje kurátor ptáků Antonín Vaidl. „Dravci jsou citlivější a jsou nyní v hnízdním období, takže je necháme zvyknout si na přítomnost návštěvníků postupně.“

„Děkujeme všem návštěvníkům, že do Zoo Praha i v tomto aprílovém počasí dorazí a také děkuji, že dodržují všechna nařízená pravidla, i to je velmi důležité, aby mohly zoologické zahrady zůstat otevřeny i nadále,“ doplňuje ředitel Miroslav Bobek.

Zoo smí být podle nařízení vlády naplněna pouze do 20 % své kapacity v danou chvíli, což pro Zoo Praha znamená vpustit do areálu maximálně čtyři tisíce osob. Další podrobné informace k otevření najdete zde.

Foto: archiv zoo

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom