Máte rádi pražskou zoo? Spoustu aktuálních zajímavostí zjistíte na její facebookové stránce a na YouTubovém kanálu pod názvem „Krátce ze zoo“. Videa pravidelně zveřejňují zaměstnanci zahrady v čele s ředitelem Miroslavem Bobkem a mají na ně skvělé ohlasy.

„Krátká videa pořízená pouze mobilními telefony zachycují různé aspekty života v zoologické zahradě uzavřené pro veřejnost. Týkají se pochopitelně především zvířat a poskytují zájemcům informace, poučení a rovněž v době karantény vítané rozptýlení,“ sdělují k YouTube kanálu jeho autoři.

Kratce ze zoo 2

Seznamte se s klokánky krysími

Jednou z hvězd posledních natočených snímků je Prašivka - jedenáctiletá samička klokánka krysího. Svým způsobem je to rekordmanka, protože tento druh se obvykle dožívá šesti let. Navíc klokánek krysí je v pražské zoo úplnou novinkou, expozici Darwinův kráter osídlil teprve na jaře 2020.

Inženýři ekosystému

A jak vypadá takový den tohoto roztomilého zvířátka a co je jeho největší pochoutka? Ráno si dá hlívu, odpoledne žampión. Klokánci krysí jsou totiž potravní specialisté, nejméně polovinu jejich jídelníčku tvoří houby. Jejich denní menu doplňuje miska s kořenovou zeleninou, salátem a granulemi či sušenkami pro listožravce.

„Pro tyto „inženýry ekosystému“ je typická hrabavá aktivita, proto jim dělají radost i hromady podzimního listí, v nichž si můžou hledat oříšky, semínka nebo hmyz,“ odhalují život klokánků krysích jejich pečovatelé.

Aktuálně má zoo tři jedince tohoto druhu - samce, novou samičku a právě onu starší dámu Prašivku, kterou poznáte podle bílých pruhů kolem očí.

V Zoo Praha žije 4 600 zvířat náležejících k 680 druhům. Na 58 ha plochy je 12 unikátních pavilonů a více než 150 expozic.