Zoo Praha: Zvířata chodí také do školy

V zoologické zahradě, konkrétně v Rezervaci Bororo, se o zářijových a říjnových víkendech konají ukázky toho, jak se učí zvířata. V hlavních rolích tu uvidíte lamu, prasátko nebo káně.

Aby bylo možné jakékoliv zvíře, ať už psa, nebo třeba slona, něco učit, je nutné pochopit, jakým způsobem vlastně uvažuje, co si z jaké situace odnese a proč. V poslední době se ve zvířecím tréninku často využívá takzvané operantní podmiňování, které jde popsat jako učení důsledky. V podstatě jde o to, že zvíře samo přichází na to, jaké chování se mu vyplatí a přinese odměnu, kterou může být buď oblíbené jídlo, hračka, nebo třeba plavání v bazénu.

Reakce, které zapříčiní příjemné následky a vedou k uspokojení, jsou trenérem posilovány a je velká pravděpodobnost, že se za podobné situace budou opakovat. Naopak ty reakce, které zapříčiní nepříjemné následky, jsou oslabovány a zvíře je nebude opakovat. Trenér odměňuje chování, které se blíží kýženému výsledku, trénink tak poněkud připomíná hru přihořívá – hoří, cviky jsou rozděleny do malých krůčků a zvířata cvičení baví.

Proč cvičí zvířata v zoo?

Zvířata v zoo se samozřejmě na rozdíl od psů neučí žádné cirkusové triky. Málokdo ale ví, že cvičení pomáhají zvířatům zvyknout si například na pravidelné prohlídky. „Je to sestava cviků, kdy máme možnost zkontrolovat denně naše lachtany. Prohlížíme, jestli nemají nějaká zranění. Důležité je, aby to pro ně nebylo nepříjemné. Prohlídka se týká očí, zubů a celého těla," vysvětluje důvody učení zvířat chovatelka lachtanů Helena Rosypalová.

Podobně se zvířata učí nechat si odebrat krev a přecházet do venkovních výběhů – to vše, aniž by na ně byl vytvářen nátlak. Situaci zde má vždy pod kontrolou samotné zvíře.

zoo zvirata se uci

Pražské hvězdy

To, jakými principy se zvířata v zoo učí, ukazuje i zábavný program v Rezervaci Bororo. Jeho hlavními hvězdami jsou lama alpaka Sancho, miniprasátka Jonatán a Pepinka, koza Jarmila, fretka Fred a samec káně Harrisovy Diego. Návštěvníci můžou své hrdiny pozorovat při řešení hlavolamů a dalších úkolů, k vidění budou také hrací prvky pro zvířata, které jim slouží v rámci enrichmentu – tedy jako forma zpestření každodenního života v zoologické zahradě. Chovatelé jim tak hravou formou předávají například potravu.


KDY A KDE?

Speciální prezentace s ukázkou učení zvířat mohou návštěvníci vidět v amfiteátru Rezervace Bororo v měsíci září vždy o víkendech a svátcích ve 12:00 hodin a od října pak ve stejné dny o hodinu později, tedy ve 13:00 hodin.

INFORMACE O ZOO

Adresa: U Trojského zámku 120/3, Praha 7

Otevírací doba: 9:00 – 18:00 hodin

Vstupné:

  • dospělí 250 Kč
  • děti a studenti 200 Kč
  • důchodci 150 Kč
  • důchodci nad 70 let 1 Kč
  • www.zoopraha.cz

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom