Zoo Praha: Slůňata už mohou návštěvníci vidět ve venkovním výběhu

9. května se v pražském sloninci narodila druhá sloní samička, od 27. března na ni čekala starší kamarádka. Obě slůňata ji mohou návštěvníci vidět ve venkovním výběhu - za dobrého počasí a vždy po poledni.

Po dvou sloních mládencích se konečně zadařily pokračovatelky pražského chovu slonů indických. Sloni totiž žijí v mateřských liniích a obě letošní samičky tak budou moci ve stádu zůstat a v budoucnu se i rozmnožovat, oba mladí samečci budou zoo muset časem opustit.

Dvouměsíční čekání je u konce

Čekání na druhé letošní slůně bylo napínavé. „Na to, až Janita porodí, jsme čekali více než dva měsíce. Její březost trvala tentokrát 683 dní a byla tedy o více než šest týdnů delší než minule. Jsem rád, že je slůně v pořádku, a za nezměrné úsilí, které vynaložili v posledních týdnech, děkuji všem našim chovatelům slonů v čele s Martinem Kristenem a kurátorovi Pavlovi Brandlovi,“ raduje se z přírůstku ředitel zahrady Miroslav Bobek.

Do porodu se nezasahovalo

Porod patnáctileté Janity (jméno v sinhálštině znamená „ta, která dává život“ nebo „plodná“), chovatelé sledovali jenom prostřednictvím kamerového systému. Šlo o přirozený porod, kterému „asistovala“ druhá slonice Tamara se svým přes měsíc starým potomkem, přesně tak by vše probíhalo v přírodě. Obě mladé slonice, které do Prahy přicestovaly v roce 2012 ze Srí Lanky, získaly letošními porody zkušenosti na celý život a jednou je budou moci předat právě svým dcerám.

zoo praha slonice

Tamaru by měl mít každý

O slůně se nejprve postarala právě „teta“ Tamara. „Tamara je typ samice, jakou by mělo mít každé sloní stádo – není příliš ambiciózní a je velmi starostlivá, a to nejen vůči vlastním mláďatům,“ vysvětluje vrchní chovatel Martin Kristen. Samička váží celých 124 kilogramů, její starší polosestra (mají společného otce), narozená 27. března přitom vážila jen 92 kilogramů. Optimální porodní váha je u slonů mezi 90 a 100 kilogramy, Janita tedy poněkud přenášela.

Obě malé slonice jsou velmi vitální a pravidelně pijí mléko od svých matek, obě také čile zkoumají okolí. V případě příznivého počasí je návštěvníci uvidí ve venkovním výběhu zatím vždy po poledni.

Opatření pro zdraví

Podle usnesení Vlády ČR by počet návštěvníků neměl denně překročit 150 osob na hektar plochy zoo, což u pražské zahrady činí 8 500 lidí denně. Aktuální stav návštěvnosti je zveřejňován online na stránkách zoo, je tedy možné si návštěvu naplánovat.

Stále platí i nařízené odstupy a povinnost nosit na veřejnosti roušku.

Lepší časy se speciální vstupenkou

Zoo tedy otevřela v poměrně výrazně omezeném provozu, její běžný chod ale funguje dál, stále se zde rodí mláďata a je třeba všem chovaným zvířatům zajišťovat běžnou denní péči – náklady jsou tedy stálé, bez ohledu na počet návštěvníků.

Pro zmírnění dopadů této nejen pro zoo těžké doby slouží nově i projekt Vstupenky na lepší časy (VNLČ). Jde o jednorázovou vstupenku ve čtyřech cenových hladinách: 500 Kč – 1 000 Kč – 5 000 Kč – 10 000 Kč. Tato cena je určena jako podpora činnosti zoo a platí až do konce roku 2021. Deset nejštědřejších sponzorů pak po areálu Zoo Praha osobně provede její ředitel Miroslav Bobek.

zoopraha mimoradna vstupenka


ZOO V MIMOŘÁDNÉM REŽIMU

Zoo Praha je od 27. dubna znovu otevřena v omezeném režimu. Vnitřní expozice a pavilony jsou nepřístupné. Vstupenku je možné zakoupit pouze elektronicky a je platná jeden den. Maximální možný počet návštěvníků činí 8 500 za den.

INFORMACE O ZOO

U Trojského zámku 120/3, Praha 7

Otevírací doba:

  • květen: 9:00 – 18:00

Vstupné:

  • dospělí 250 Kč
  • děti a studenti 200 Kč
  • důchodci 150 Kč
  • důchodci nad 70 let 1 Kč

Vstup do Zoo Praha je nyní možný pouze s elektronickou vstupenkou, pokladny jsou uzavřené. 

Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom