V zoo mají další mláďata. Co čeká návštěvníky po otevření?

Na sto třicet mláďat více než čtyř desítek druhů již přišlo na svět v Zoo Praha ode dne jejího uzavření 13. března 2020. A další stále přibývají. Jako třeba vzácný tapír čabrakový. Kdy ho ale uvidí veřejnost?

Vláda otevření zoo zařadila až do jedné z posledních fází harmonogramu rozvolňování krizových opatření. Pražská zoo je s termínem víceméně smířená. Podle ředitele Miroslava Bobka jsou 25. květen, kdy by se zpřístupnily venkovní expozice a 8. červen, kdy by bylo možno pustit návštěvníky v omezeném počtu do pavilonu, rozumnými termíny.

Slůně a tapír jako hlavní hvězdy

Do té doby si nové přírůstky mohou milovníci zvířat prohlédnout na YouTube kanále zoo a na fotografiích. Rekordy zhlédnutí kromě slůněte boří i malý tapír, který se samici Indah narodil v neděli 19. dubna. Mládě je kluk a je v naprostém pořádku. Jeho otcem je samec Niko a pro rodiče jde již o druhého potomka.

zoo slune

Ohrožený druh

Tapír čabrakový je jediným druhem tapíra, který žije v jihovýchodní Asii, všechny ostatní druhy najdeme v Jižní Americe. Vzhledem k ničení jeho původního prostředí – tedy deštných lesů, je zařazen v Červené knize IUCN v kategorii Ohrožený. Celkový počet zvířat v přírodě se podle odhadů pohybuje okolo 2 500 dospělých jedinců, které najdete v Myanmaru, Thajsku, Malajsii a na Sumatře.

zoo maly tapir

Praha zachraňuje

Chov tohoto zvířete v zoologických zahradách je opravdovou raritou. V Evropě podle kurátora savců Pavla Brandla žije pouhých 45 jedinců, v evropských zoo se narodí v průměru čtyři mláďata ročně. Zoo Praha se v novodobé historii zapojila do Evropského záchovného programu tapírů čabrakových v roce 2010.

Co se v zoo děje?

Zoo Praha je uzavřena více než měsíc, ale stále připravuje nové aktivity, které mají veřejnost informovat nejen o tom, co se v zoo děje, ale také podpořit její chod. Na oblíbený YouTube kanál Krátce ze zoo, který nabízí videa ze života zvířat, nově navázala kampaň na podporu mláďat narozených v době karantény.

Zoo lidským mláďatům

Zoo ale myslí i na děti, které se učí doma a které je třeba nejen vzdělávat, ale také zabavit. „Vzdělávání veřejnosti je jedno z našich předních poslání,“ vysvětluje Jana Doktorová, vedoucí vzdělávacího a programového oddělení Zoo Praha. Aby vytíženým pedagogům a rodičům pomohli, nabízejí v zoo pracovní listy ve formátu PDF či WORD, o které mohou zájemci z řad škol požádat na e-mailové adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


CO ČEKÁ ZOO PO OTEVŘENÍ?

Novinkou je zejména Darwinův kráter, který se měl otevírat 28. března. Jeho prominentními obyvateli jsou čtyři ďábli medvědovití – tasmánští čerti. Ale pozoruhodných zástupců tasmánské a australské fauny je v něm samozřejmě mnohem víc, od jedovatých smrtonošů, přes tabony až po klokany. A vše doplňuje rostlinná složka, včetně stromových kapradin.

CHYBÍ ZVÍŘATŮM NÁVŠTĚVNÍCI?

Zvířata podle ředitele Miroslava Bobka změnu určitě vnímají (a třeba je překvapují roušky chovatelů), ale je těžké s jistotou říci, jak. Některým asi nepřítomnost návštěvníků vyhovuje, zatímco pro jiná znamená ztrátu řady vnějších podnětů. V zoo totiž nejenže návštěvníci sledují se zájmem počínání zvířat, ale i naopak.

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom