Do pražské zoo dorazili tajemní čerti

Příští rok budou v pražské zoo k vidění vzácní ďáblové medvědovití, vačnatci známí také jako tasmánští čerti.

Čtveřice „čertů“ už do Prahy dorazila 3. prosince. A to i se svým ošetřovatelem z Austrálie, který pražské chovatele naučí se o ně starat.

Zvířata se ale návštěvníkům ukážou až během příštího roku, kdy bude poblíž hlavního vchodu do zoo a nově otevřeného Rákosova pavilonu dokončen Darwinův kráter. Chystá se zde expozice s podtitulem Tasmánie a Austrálie a jejími hvězdami budou právě ďábli medvědovití, dále zde návštěvníci uvidí ježury, vombaty, klokany, strašilky nebo unikátní kolekci australských ptáků.

Tasmánský čert známý neznámý

Tasmánský čert je mnoha Čechům známý pouze jako kreslená postavička z Disneyho filmů. Jaký je ale doopravdy? V prvé řadě vzácný – tento vačnatec v současnosti již žije pouze v Tasmánii, jeho kosterní pozůstatky se ale nalézají po celé Austrálii.

Ďábel medvědovitý žije hlavně při pobřeží, obývá lesy mírného pásma a deštné lesy. A proč ďábel? Už jeho objevitel, britský úředník Harris, o něm napsal, že je to divoch: „Samec i samice, které jsem choval několik měsíců svázané těžkým řetězem v sudu, spolu neustále bojovali." Evidentně šlo ale spíše o týrání chovem, než o nějak útočné zvíře.

Ohrožený druh

Druh je již od 40. let 20. století přísně chráněný, do té doby byl ale huben jako škůdce. A dnes ho decimuje další pohroma. Na konci 90. let 20. století se mezi ďábly rozšířila rakovina tváře, která velmi snížila a nadále snižuje jejich populaci. Proto je od května 2008 považován za ohrožený druh a vláda začala s programy na snížení dopadu této nemoci. A součástí programu je právě i chov v zajetí mimo Austrálii, který může pomoci vytvořit záložní populaci.

NEJEN TASMÁNIE

V pražské zoo se staví i jinde. V horní části zahrady na konci výběhů u Afrického domu na podzim započaly stavební práce na novém pavilonu goril, v němž budou jeho obyvatelé chráněni před nebezpečím povodní, které jim hrozí na stávajícím místě. Na pláních v horní části zahrady pak vzniknou nejen nové výběhy pro koně Převalského a velbloudy, ale například také prostory pro chov nosorožců. Nového pavilonu nazvaného Arktida se časem dočkají i lední medvědi.

INFORMACE O ZOO

U Trojského zámku 120/3, Praha 7

Otevírací doba:

  • prosinec: 9:00 – 16:00

Vstupné:

  • dospělí 200 Kč
  • děti, studenti, ZTP a důchodci 150 Kč
  • důchodci nad 70 let 1 Kč
  • doprovod ZTP/P zdarma
  • www.zoopraha.cz

ZooPraha3 tasmansky cert

Foto: archiv

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom