Do Prahy dorazila tygřice Arila

Novou partnerku dostal „ovdovělý“ tygr ussurijský Rádža. Arila do Prahy přicestovala z Německa a je k vidění ve výběhu v horní části zoo.

Největší poddruh tygra, majestátní tygr ussurijský, dnes žije jen na východě Ruska v oblasti Ussuri. Původně ale tato šelma obývala lesy na Dálném Východě mezi Bajkalem a Tichým oceánem.

Je to samotářské zvíře, a navíc výrazně teritoriální, jednotlivec žije až na 3000 kilometrech čtverečních. Svůj revír si značí močí anebo seškrabáváním kůry na hraničních stromech. Loví velké kopytníky a divoká prasata, úspěšný bývá jeden lov z desíti.

Jen několik stovek jedinců

Tygr ussurijský je bohužel ohrožený druh, ve volnosti žije podle posledních údajů IUCN okolo 360 dospělých a dospívajících jedinců. V rámci evropského záchovného programu EAZA jich je v zoologických zahradách evidováno přibližně 240, záchovné chovy v zoologických zahradách jsou tedy pro jeho přežití důležité.

První tygři přišli z divočiny

V pražské zoo v minulosti odchovali celou řadu mláďat těchto krásných šelem. Vůbec první odchov se podařil už v roce 1961 od rodičů Amura a Ťapky, kteří přišli z volné přírody. Jednalo se tehdy o obrovský úspěch, protože ve volné přírodě přežívalo posledních několik desítek zvířat a zachování poddruhu pro budoucí generace záviselo právě na odchovech v lidské péči.

Arila je v Praze nová

V současné době Praha po smrti staré samice chovala jen samce Rádžu. Tomu nyní z německého Duisburgu přicestovala nevěsta, krásná tříletá tygřice Arila. Svého budoucího partnera se zatím spíše straní a opatrně prozkoumává nový výběh - pokud budete mít štěstí, možná ji v něm spatříte.

Pražští tygři

Jako jedna z mála zoologických zahrad představuje Zoo Praha zástupce populací z různých částí tygřího areálu – vedle velkých chladnomilných tygrů ussurijských chová také vzrůstem nejmenší, kriticky ohrožené tygry sumaterské, kteří v přírodě žijí pouze na indonéském ostrově Sumatra, a rovněž kriticky ohrožené tygry malajské.

Tygr ussurijsky

www.zoopraha.cz

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom