Do zoo za posvátnými žábami

V neděli 7. července se v pražské zoo otevřela unikátní expozice - najdete v ní žáby. Nejsou to však žádní obyčejní skokani, ale vodnice posvátné, vzácné a pozoruhodné žáby z jezera Titicaca, někdy označované jako šourkové žáby.

Už podle názvu jde o vodní žáby, žijící pouze ve vysokohorském jezeře Titicaca, kde se ale jejich stavy drasticky snižují vinou znečištění, které dolehlo i do kdysi panenských And. Expozice tak poukazuje i na ekologický problém. Je proto třeba nejen vytvořit chov žab v zajetí, aby se zachránil genofond, ale hlavně řešit problém globálně.

„Jde také o to, abychom dál předávali informaci o problémech jednoho z důležitých světových ekosystémů. Z dlouhodobého hlediska se totiž tyto žáby nepodaří zachránit, pokud se nepodaří zachránit jezero,“ připomíná Petr Velenský, kurátor chovu plazů a obojživelníků Zoo Praha.

Pražské žáby půjdou do světa

Pražská zoo se tak spolu s vybranými severoamerickými a evropskými zoologickými zahradami zapojila do programu na vytvoření jejich pojistné populace v lidské péči. V Troji by se měly žáby rozmnožovat, zůstane tu dvacet jedinců, zbylé poputují dál - v polské Vratislavi a dvou vídeňských zoo se brzy zabydlí žáby právě z českého hlavního města.

Žabí anomálie

Vodnice posvátná je pozoruhodná už na první pohled. Nikdy neopouští vodní prostředí a téměř výhradně dýchá kůží. A protože ve vysokohorském jezeře Titicaca je málo kyslíku, žáby si poradily – na zádech, bocích a zadních nohou mají kůže nadbytek, trochu tak připomínají psí plemeno šarpej.

Expozici tohoto kriticky ohroženého druhu pražská zoo slavnostně otevřela 7. července v Teráriu u Rezervace Bororo. 

ZOO V ČERVENCI

  1. - 12. 7. Letní zooškola pro děti ve věku 8 – 11 let
  2. 7. Seznámení se sklípkany
  3. 7. Zooškola pro dospělé – Jak se dělá zoo
  4. – 21. 7. Víkend hmyzožravců
  5. 7. Seznámení se sklípkany
  6. 7. Mezinárodní den tygrů
  7. 7. Seznámení se sklípkany

INFORMACE O ZOO

Otevírací doba:

9:00 – 19:00 (v areálu však můžete zůstat do 21:00 hodin)

Vstupné:

  • dospělí 200 Kč
  • děti, studenti a důchodci 150 Kč
  • důchodci nad 70 let 1 Kč

zoopraha zaby

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom