O slonech a lidech z pražské zoo

Máte rádi slony? Tak honem do zoo! 6. června totiž budou mít návštěvníci pražské zoo šanci setkat se s jejich vrchním chovatelem a v sobotu 8. června oslaví slonice Gulab šedesátiny.

Ve čtvrtek 6. června od 17:00 hodin se ve Vzdělávacím centru koná přednáška Martina Kristena, vrchního chovatele slonů. Ten zájemcům představí svou práci a také pražské sloní stádo, které momentálně tvoří dvě mláďata (dva a půl roku starý Rudolf a tříletý Max), samice Shanti, Janita, Gulab a Tamara a samec Ankhor. Stádo obývá areál nazvaný Údolí slonů, kde má k dispozici kromě pavilonu také výběh o rozloze přes 8 tisíc m2.

Jak mluvit se slony?

Práce se slony je náročná a plná výzev. Nejen těch běžných, vycházejících z práce s obrovskými zvířaty, ale také jazykových. Ošetřovatelé totiž používají při komunikaci se slony řadu cizojazyčných pokynů, podle toho, odkud který slon pochází. Na některé tak mluví třeba holandsky, na část anglicky a někteří dokonce reagují na sinhálské povely ze své rodné Srí Lanky.

Za pamlsek vše

A jak se se slony pracuje? Dnes se preferuje nekontaktní chov, kdy mezi zvířetem a ošetřovatelem jsou vždy mříže. Během cvičení, krmení i koupele. Slon dělá vše dobrovolně na základě odměny, například za pamlsek nastrčí do otvoru nohu a nechá si udělat pedikůru.

Více o pražském soužití s největšími suchozemskými savci se dozvíte jak na přednášce Martina Kristena, tak na sobotní oslavě neuvěřitelných 60. narozenin slonice Gulab. Ta mimochodem za mlada bývala filmovou hvězdou, zahrála si slůně v oblíbeném Panu Tau.

slonice gulab

Zdroj: praha.eu, www.zoopraha.cz

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom