Pražská zoo zve na přednášku o záchraně gibonů

Anthony D. Sheridan, člen Londýnské zoologické společnosti, seznámí v pondělí 20. května návštěvníky pražské zoo s ohroženými primáty.

Vážený odborník na ochranu zvířat v jejich přirozeném prostředí navštívil Prahu již v roce 2016. Nyní se vrací, aby promluvil na téma ohroženého druhu primátů, kterým jsou giboni annámští, zapsaní na červeném seznamu IUCN.

Sheridan spolu s nadací Stiftung Artenchutz vypracoval projekt na ochranu těchto zvířat v národním parku Kon Ka Kinh a přilehlých oblastech vietnamské Centrální vysočiny. Jde o největší akci na záchranu gibonů ve Vietnamu - pro opice bude vyhrazeno 120 tisíc hektarů pralesa. A do tohoto projektu se nyní v rámci svých in-situ aktivit zapojuje i pražská zoo.

Liší se hlasem

Giboni annámští jsou nově objeveným druhem, který je pojmenován podle pohoří Annam v jihovýchodní Asii. Žijí ve středním Vietnamu, jižní polovině Laosu a na severovýchodě Kambodže.

Tento druh byl původně považován za zástupce příbuzného gibona zlatolícého, od něj se ale liší hlasovým projevem a oranžovějším zbarvením tváří u samečků. Samice prý podle zoologů rozlišit nejdou.

O gibonech

Giboni působí útlým a křehkým dojmem, ve skutečnosti však mají neobyčejnou sílu v pažích. Nemají ocas, protože ho nepotřebují, skáčou mezi větvemi zvláštním způsobem nazývaným brachiace: vždy se zavěsí pouze prsty a přehoupnou se na další větev, vzdálenou až 10 metrů. Kromě toho dovedou chodit jen po dvou, třebaže na malou vzdálenost.

Giboni žijí v poměrně málo početných tlupách tvořených rodičovským párem a různě starými mláďaty. Teritorium si tlupa označuje především hlasem, zpěvem typickým pro každého jednotlivce.

Stříbrní krasavci v Praze

Gibonů je celá řada druhů, všechny jsou ohrožené. V pražské zoologické zahradě najdeme zástupce jediného druhu, gibona stříbrného, který pochází z ostrova Jáva, kde kvůli masivnímu zemědělství přežívá už jen hrstka zvířat. Poslední výzkum z roku 2008 odhadoval populaci na 2 500 dospělých jedinců, dnes bude toto číslo mnohem nižší… Zoo Praha se zapojila do Evropského záchovného programu v roce 2014 příchodem mladého páru, kterému se v roce 2015 narodilo první mládě. V celé Evropě je aktuálně chováno pouze 51 zvířat v devíti institucích.

Situaci kolem záchranných projektů v Asii přiblíží právě přednáška, která bude v angličtině a bude tlumočena do češtiny. Koná se 20. května od 17:00 hodin ve Vzdělávacím centru, s platnou vstupenkou je zdarma.

DALŠÍ PROGRAM V ZOO

 1. 5. Tajemství stepí
 2. 5. Seznámení se štíry
 3. 5. Přednáška na téma ochrana gibonů annámských ve Vietnamu
 4. 5. Setkání strážců pralesa
 5. 5. Noc snů
 6. 5. Slavnostní otevření expozice vodnic posvátných
 7. 5. Den chovatelů želv
 8. 5. Seznámení se štíry

INFORMACE O ZOO

U Trojského zámku 120/3, Praha 7

Otevírací doba:

 • květen: 9:00 – 18:00

Vstupné:

 • dospělí 200 Kč
 • děti, studenti a důchodci 150 Kč
 • důchodci nad 70 let 1 Kč
 • www.zoopraha.cz

Foto: Petr Hamerník / Zoo Praha

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom