Geparďata oslaví 1. narozeniny

Čtyři mláďata geparda se v pražské zoo narodila loni v květnu. A v sobotu 11. května jim chovatelé uspořádají parádní oslavu k jejich prvním narozeninám. A protože se letošek v zoo nese ve znamení enrichmentu, dárky budou interaktivní.

Geparďata se narodila 14. května 2018. Jejich kmotry se stali atlet Jakub Holuša a zástupci hl. m. Prahy. Gepardí samička dostala jméno Felis a samci Frodo, Finn a Flash.

Spolu se svou rodinou obývají výběh ve spodní části zoo, kde se také v sobotu 11. května budou těšit na návštěvníky. Ve 13:00 hodin dostanou gepardi dárky - hračky vyrobené z hasičských hadic. Mezi 10:00 a 16:00 hodinou pak u jejich výběhu budou probíhat komentovaná setkání se zaměřením na enrichment.

Daň za rychlost

Tyto kočkovité šelmy jsou velmi aktivní, čímž jsou mezi ostatními kočkami výjimkou – a nejen tím. Gepard na rozdíl od ostatních kočkovitých šelem nemá v dospělosti zatažitelné drápy, což souvisí s další jeho zvláštností: je vynikajícím běžcem. Během dvou sekund zvládne zrychlit z klidu na 60 km/h a na kratší vzdálenost vyvine rychlost téměř 100 km/h.

Pružné tělo zrozené pro sprint mu umožnilo specializovat se na lov gazel a dalších hbitých antilop, které jsou pro většinu jiných šelem přespříliš rychlé. Nevýhodou je, že se sprintem přehřejí a musí se minimálně půl hodiny vydýchat – a tehdy jim kořist často sebere jiný predátor.

Více než 85 let

V Praze se gepardi chovají už od roku 1933, mláďata byla poprvé odchována v roce 1972.

Jejich výběh tvoří travnatá expozice s vyvýšenými místy, ze kterých s oblibou pozorují okolní dění, rádi si ale také hrají – a na co jiného, než na lov.

Blíže pražské gepardy poznáte 11. května, kdy nejmladší členové rodiny oslaví 1. narozeniny.

AKCE V KVĚTNU

 1. 5. Seznámení se štíry
 2. 5. Tajemství stepí
 3. 5. Seznámení se štíry
 4. 5. Přednáška na téma Ochrana Gibonů černých ve Vietnamu
 5. 5. Noc snů
 6. 5. Slavnostní otevření expozice vodnic posvátných

INFORMACE O ZOO

 • U Trojského zámku 120/3, Praha 7

Otevírací doba:

 • květen: 9:00 – 18:00

Vstupné:

 • dospělí 200 Kč
 • děti, studenti a důchodci 150 Kč
 • důchodci nad 70 let 1 Kč¨
 • www.zoopraha.cz

zoopraha Gepardata

Foto: Zoo Praha

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom