Zoo Praha: Tématická vycházka na sv. Jiří

24. dubna pořádá pražská zoologická zahrada tematickou vycházku s kurátorem plazů Petrem Velenským.

Obojživelníci a plazi patří společně s rybami do skupiny tzv. studenokrevných obratlovců. To znamená, že se jejich tělesná teplota řídí teplotou okolního prostředí, jejich aktivita se tedy omezuje na dny zhruba od konce března do půlky října.

Když hady nebo ještěrky na jaře spatříme, bývá to obvykle při jejich slunění. Teplo je pro ně životně důležité, rozproudí jim v žilách krev a dodá sílu po dlouhém zimním spánku. Vzápětí přichází doba rozmnožování – samičky musí naklást vajíčka včas, aby mláďata stihla do podzimu vyrůst.

Co dělat při setkání s hadem?

Nepanikařit. I to, co se nám jeví jako jedovatá zmije, je častokrát pouze neškodná užovka hladká. Typický spojitý klikatý charakteristický pruh nemají úplně všechny zmije, mohou být i celé černé.

Naopak užovky mívají na zádech skvrnky, které se při pohybu slijí v souvislý klikatý pruh, což člověka nejčastěji mate. A tak se dívejme na tvar těla a hlavy - zmije má tělo tlusté a hlavu klínovitou. Ani zmije ale nikde nečíhá, aby na vás zaútočila, většinou ji překvapíte a pak může kousnout.

Co s tím? Dupejte. Zmije má totiž vyvinutější smysl pro otřesy než zrak a sluch.

Kde mohu hada potkat?

Teplomilní hadi preferují určitá místa. V lese jsou skály a paseky. Je třeba si dávat pozor, pokud stoupáme nějakou strmou strání do kopce, nesahat na pařez, když nevidíme přesně kam saháme, podívat se nejdřív, zda tam náhodou nemůže něco být. Dalším rizikovým místem bývají železniční náspy, které svou teplotou rovněž plazy lákají.

Nebojte se plazů

O tom, že plazi jsou krásní tvorové se zajímavým chováním, vás přesvědčí i v pražské zoologické zahradě. A protože mají Velikonoce a týden po nich být teplé, určitě bude leccos k vidění i v areálu zoo, kde žijí slepýši, ještěrky i užovky. Na slovo vzatý odborník na plazy z pražské zoo účastníkům vycházky, která se koná na svatého Jiří, tedy 24. dubna, poutavě podá celou řadu zajímavostí o hadech a dalších plazech žijících v trojském areálu. O užovkách podplamatých, které již opustily zimoviště, o ještěrkách zelených a mnoha dalších, včetně exotů chovaných v místních teráriích. A protože pranostika mluví o hadech a štírech, na procházku můžete navázat programem na štíří výstavě v Gočárových domech.

Vycházka „Na svatého Jiří vylézají hadi a štíři“ začíná 24. dubna ve 14.00 hodin u hlavního vchodu a je po zakoupení vstupenky do zoo zdarma.

CO VÁS ČEKÁ V ZOO?

 1. 4. Světový den Země (Earth Day)
 2. 4. Seznámení se štíry
 3. 4. Výroba enrichmentu
 4. 4. 10:00 – 15:30 Velikonoční pondělí v zoo
 5. 4. Na svatého Jiří vylézají hadi a štíři
 6. 4. Běh pro zoo
 7. 4. Seznámení se štíry

INFORMACE O ZOO

 • U Trojského zámku 120/3, Praha 7

Otevírací doba:

 • duben, květen: 9:00 – 18:00

Vstupné:

 • dospělí 200 Kč
 • děti, studenti a důchodci 150 Kč
 • důchodci nad 70 let 1 Kč
 • www.zoopraha.cz

Foto: P. Vtelenský, Zoo Praha

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom