Duben v pražské zoo: Výstava fotografií či charitativní běh

Od 30. března v pražské zoo uvidíte novou výstavu fotografií mongolských lovců s orly. Stylově ji najdete v jurtě nedaleko výběhu koní Převalského.

I u nás je lov s dravci rozšířen, jde ale spíše o koníček. V Mongolsku však žije zřejmě vůbec poslední komunita orlích lovců na světě, tedy lidí, kteří mají lov jako obživu.

Jde o kazašské rodiny, které se po pádu Sovětského svazu usadily na mongolském území. Na rozdíl od Kazachů, kteří zůstali ve své vlasti a lov s orly zachovávají pouze jako turistickou atrakci, kazašské rodiny na mongolském území využívají tento způsob lovu pro obživu – a také protože je to neodmyslitelnou součástí jejich kultury.

Orel slouží 8 let

Mladí Mongolové se učí s orly lovit už od 13 let. Výuka trvá 5 let a končí zkouškou, kdy mladý muž musí podniknout samostatný lov. Titul orlí lovec získá jen tehdy, je-li úspěšný.

Lovci většinou své ptačí pomocníky vybírají z hnízd. Volí samičky, protože dorůstají větší velikosti, v dospělosti mohou vážit i sedm kilogramů s rozpětím křídel až 230 centimetrů. Po osmi letech služby je vezmou do hor a na útesu zanechají poraženou ovci jako dárek na rozloučenou. Pak orla propustí do divočiny.

Orli na fotkách i naživo

A právě mongolské lovce s orly spatříte na výstavě v pražské zoo. Jde o fotky Václava Šilhy a k vidění budou v jurtě poblíž výběhu převaláků.

Návštěvu určitě spojte s procházkou kolem voliér v dolní části zoo, kde najdete právě orly, ale také supy a krkavce. Obdivovat můžete orly východní, či zajímavě vybarvené supy mrchožravé. Kromě dravců obývá voliéry také jeden druh ptáka prazvláštního vzhledu i jména: seriema.

DUBEN V PRAŽSKÉ ZOO

 1. 4. Oslava Mezinárodního dne ptactva
 2. 4. Bájná zvířata
 3. 4. Za dlouhými zobáky
 4. 4. Poznáváme podle vůně - pachová výstava
 5. 4. Světový den Země (Earth Day)
 6. 4. Velikonoční pondělí v zoo
 7. 4. Na svatého Jiří vylézají hadi a štíři
 8. 4. Běh pro zoo

INFORMACE O ZOO

 • U Trojského zámku 120/3, Praha 7

Otevírací doba:

 • duben, květen: 9:00 – 18:00

 Vstupné:

 • dospělí 200 Kč
 • děti, studenti a důchodci 150 Kč
 • důchodci nad 70 let 1 Kč
 • www.zoopraha.cz

zoopraha orel vychodni matyas foto tomas adamec

Foto: Zoo praha, Tomáš Adamec

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom