Pražská zoo opět vystavuje štíry

V Gočárových domech v pražské zoologické zahradě je až do 26. května 2019 k vidění unikátní kolekce štírů. Loňská výstava těchto jedinečných tvorů vzbudila velký zájem veřejnosti, a proto zoo nyní v obměněné podobě expozici vrátila.

 „Jsou jako dinosauři,“ říká o štírech jejich chovatel Šimon Kapic, který je zároveň autorem výstavy. „Štíři jsou staří přes 350 milionů let a za tu dobu se změnili minimálně. Je to kus prehistorie.“

Nově je na výstavě k vidění například veleštír trnitý, jeden z největších zástupců rodu, který k obraně používá svá masivní klepeta a vydrží více než rok nepřijímat potravu, aniž by to pro něj mělo jakékoli trvalé následky. Za zmínku stojí také pouštní štíři, kteří přežijí několik měsíců bez jediné kapky vody. Zastoupeni jsou největší štíři světa (veleštír největší, štír nejdelší) dosahující délky přes 20 cm i takoví, kteří měří pouhých 2,5 cm (štír Innesův). Celkově výstava představuje téměř 40 druhů štírů.

Pro návštěvníky jsou každou neděli po celou dobu trvání výstavy připraveny komentované prohlídky, prezentace štírů a mezi 14. a 15. hodinou i ukázky jejich krmení. Dozvědí se tak mnoho zajímavostí ze života těchto fascinujících tvorů, jako třeba to, že většina druhů je plachá a není třeba se jich obávat, anebo to, že březost štírů může trvat přes dva roky a samice jsou schopné pozdržet porod mláďat do doby, než nastanou vhodné podmínky pro jejich přežití.

zoo stiri

Nejdelším štírem na výstavě a pravděpodobně i na světě je štír nejdelší (Hadogenes troglodytes), který dorůstá i přes 20 cm. Na snímku samice s mládětem.

Foto: Vít Lukáš, Zoo Praha

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom