Modelka Nela a její mladší bráška lákají do pražské zoo

Dvoumetrová stvoření s těma nejkrásnějšíma očima, to jsou nová žirafí mláďata, která můžete obdivovat v Africkém domě, pavilonu žiraf v pražské zoo.

V expozici žiraf severních núbijských v horní části Zoo Praha se do stáda úspěšně začleňují dvě žirafí mláďata – samička Nela, zvaná Modelka, která se narodila 25. ledna, a její mladší bratr, který se narodil 13. února a už váží 95 kilogramů. Otcem obou je žirafák Johan, vládce pražského stádečka.

Dvoumetrové miminko

Obě mláďata se zatím otrkávají u svých matek. Na malou Nelu bedlivě dohlíží matka Faraa, na malého samečka zase Eliška. Žirafího kluka se již podařilo chovatelům i zvážit – má 95 kilogramů.

Zajímavým způsobem zjistili rovněž jeho výšku. "Když jsem k němu v rámci prohlídek a rehabilitací přistoupil, ostatní si všimli, že jsem naprosto stejně vysocí. Jelikož měřím přesně 190 centrimetrů a s žirafákem si koukáme přimo do očí, s největší pravděpodobostní měří stejně," usmívá se vrchní chovatel kopytníků Jaromír Plný.

Drama s happy endem

A proč chovatel zmiňuje rehabilitace? Porod malého žirafáka nebyl bez problémů. Jeho matka Eliška sice v minulosti zdárně porodila osm mláďat, ale přece jen jí už táhne na 24. rok, a tak se složitějšímu průběhu porodu asi nelze příliš divit. Vždyť doposud nejstarší matkou u nás byla ve 20 letech žirafa Kleopatra, která se zároveň dožila nejvyššího věku – 25 let.

Eliška rodila dlouho, mládě nebylo ve správné poloze a po porodu se objevil problém s postavením zadních končetin - sameček špatně došlapoval v oblasti spěnek. Chovatelé v pražské zoo mu však okamžitě zajistili intenzivní rehabilitaci a jeho stav se den ode dne výrazně zlepšuje, jak mohou návštěvníci sami vidět.

První byla Lenka

Historie chovu žiraf v pražské zoo sahá až do roku 1954, kdy zde žila samice žirafy masajské Lenka. Od roku 1970 zde chovají už pouze žirafy severní núbijské (dříve nazývané Rothschildovy). První pětice (samec a čtyři samice) přišla do Prahy ze zoo ve Dvoře Králové n. L. a pocházela z proslulých transportů zvířat, která dovezl Ing. Vágner přímo z Afriky. Žirafí stádo obývá Africký dům, kde má k dispozici prostorné vnitřní ubikace, několikahektarový výběh i slunné dvorky pro zimní období.

INFORMACE O ZOO

U Trojského zámku 120/3, Praha 7

Otevírací doba:

  • březen: 9:00 – 17:00

Vstupné:

  • dospělí 200 Kč
  • děti, studenti a důchodci 150 Kč
  • důchodci nad 70 let 1 Kč
  • www.zoopraha.cz

zoo praha zirafa nela

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom