Národopisné muzeum láká na masopustní masky

9. února se v letohrádku Kinských, kde Národopisné muzeum sídlí, koná příprava na masopust. Děti si zde v tvořivých dílnách budou moci vyrobit masopustní masky a dozvědět se něco o tradicích s masopustem spjatých.

Pojem masopust má původ ve spojení „upustit od masa“. Jde o doslovné převzetí italského výrazu carnevale, složeného ze slov carne (maso) a levare (odstranit, odložit).

Masopust je období od Tří králů do Popeleční středy, která připadá na 46. den před Velikonoční nedělí. Během masopustního období se tradičně pořádaly zabíjačky, hodovalo se, veselilo, tradiční byly také průvody masek.

Medvěd přinášel úrodu

V maskách chodívali jen muži, ženám byly tyto zábavy zapovězeny. To dnes už naštěstí neplatí. Z tradičních masek však můžeme vybírat stále.

Nejtypičtější masopustní maskou je asi medvěd, jehož kostým byl původně tvořen ze slámy a sena. Medvěd je symbol ještě z pohanských dob, měl vliv na úrodu, ale i plodnost. V některých oblastech se traduje, že výškou svého skoku ovlivnil vzrůst obilí. Plodnost si zas ženy mohly zaručit tím, že si s medvědem zatančily.

Kobyla a další

Další oblíbenou maskou byla kobyla, ztvárněná dvěma a více osobami. Dříve se tradovalo, že pokud při průvodu nikdo ze vsi kobylu nekoupí, bude ve vrcholné fázi masopustu poražena. V průvodu šla ale i smrtka, která symbolizovala brzký konec zimy.

Důležitou osobou byl Opovědník aneb Laufer, který prakticky vedl celý průvod. Dřív mohl plnit roli Laufera pouze svobodný muž, dnes by měl mít hlavně prořízlou pusu.

Tyto a další zajímavosti z masopustního období se děti i dospělí dozví v neděli 9. února v Musaionu, kde si sami veselou masku vyrobí.

KAM MŮŽETE V NOVÉ MASCE VYRAZIT?

 1. 2. Masopust v Roztokách a Uněticích
 2. 3. Karlínský masopust
 3. 3. Masopust - Toulcův dvůr
 4. 3. Masopust ve Ctěnicích
 5. 3. Počernický masopust

INFORMACE O AKCI

 • 9. 2. 2019, 14:00 – 16:00
 • Kinského zahrada 98, Praha 5
 • www.nm.cz

Vstupné:

 • 150 Kč
 • V ceně je zahrnuto kurzovné, veškerý materiál a vstupné do muzea
 • Kapacita kurzu je omezena, je potřeba se předem objednat: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 257 325 766, 773 793 412

Foto: archiv

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom

BCMath lib not installed. RSA encryption unavailable