Otužilci opět prověří svou kondici v ledové Vltavě

Otužilecký závod Memoriál Alfreda Nikodéma, který se koná na Vltavě přímo v historickém centru hlavního města, přiláká každoročně rekordní počet plavců. Tato nejstarší a nejznámější otužilecká akce v Česku se uskuteční na druhý svátek vánoční - 26. prosince.

Populární závod je pojmenován po pražském zlatníkovi a všestranném sportovci Alfredu Nikodémovi. Jako průkopník zimního plavání zpopularizoval sportovní otužování v tehdejším Československu. Poprvé plaval veřejně v Praze ve Vltavě o Vánocích 1923.

Alfred Nikodém

Tento zvyk se ujal a v zimě roku 1928 se u Národního divadla do studené řeky ponořilo pod jeho vedením 63 otužilců. Naposledy plaval Nikodém ve Vltavě v prosinci 1945, a to na prvním vystoupení otužilců po skončení války.

V roce 1946 předal vedení pražských otužilců Oldřichu Liškovi, který založil Tělovýchovný otužilecký klub. 

Ledová tradice

Tradice plavání během Vánoc ve Vltavě trvá dodnes. A z mostu Legií a Masarykova nábřeží závod pravidelně sledují stovky diváků.

Loňská teplota vody dosahovala 4,5 stupně, na vzduchu byl jeden stupeň pod nulou.

A víte, kdy nejvíce "tuhlo"? Nejkrušnější zima byla v roce 1946, kdy teplota klesla na mínus pětadvacet stupňů. Tehdy pořadatelům nepomohly ani sekyry, jimiž prosekávali led. Voda okamžitě zamrzala a plavat se nedalo.

Start a cíl

I letos trať závodu povede napříč Vltavou mezi Střeleckým a Slovanským ostrovem, u jehož břehu bude start i cíl. Klání se zúčastní jak špičkoví plavci, tak i kondiční otužilci, kteří v ledové vodě nacházejí radost ze zdravého pohybu.

Pořadatelé závodu očekávají až na 250 otužilců nejen z Česka, ale také z Polska, Itálie či Británie.

PLAVECKÉ TRATĚ

  • Každý rok jsou připraveny tři tratě
  • Nejdelší měřená soutěž je na 750 metrů
  • Kondiční plavci mohou absolvovat trať dlouhou 350 nebo 100 metrů

INFORMACE O AKCI

  • 26. 12. od 11:00 hodin
  • Vltava - Slovanský ostrov - Střelecký ostrov
  • Více informací na www.otuzilci-praha.cz

Foto: prague.eu

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom