V Praze proběhl tradiční závod Přes tři jezy

Teplota vody už nic moc, ale počasí bylo příznivé a průtok řekou normální. Nic tedy v pátek nebránilo stovkám lodí vyplout na tradiční skautský závod Napříč Prahou - přes tři jezy. Účastníci si užili skvělý sportovní zážitek. Divákům lemujícím břehy i mosty se naskytla nevšední podívaná.

Na jediný den v roce, a to právě při příležitosti tradičního skautského závodu se otevírají vorové propusti tří pražských jezů. Nejen skautům, ale i široké veřejnosti se tak nabízí možnost vlastními silami překonat řeku od Císařské louky na Štvanici a zároveň si užít unikátní pohled na historické památky v samém centru hlavního města z říční hladiny.

Letošní jízda Přes tři jezy se opět povedla. Ve výsledcích najdete letošní výsledkovou listinu všech 194 závodních posádek. V propusti Staroměstského jezu bylo napočítáno 1094 projíždějících lodí a rozhodčí u Karlova mostu zaznamenali 167 zalitých nebo cvaklých lodí (80 % tj. 79 pevných kánoí a 90 % tj. 67 paddleboardistů).

Fotografie ze závodu naleznete na našem Facebooku

Historie

Závod Napříč Prahou – přes tři jezy je tradičním pražským vodáckým závodem s historií sahající až do roku 1939. Trať závodu je dlouhá asi 6,5 říčních kilometrů se startem na Císařské louce (nad Železničním mostem) a s cílem na ostrově Štvanice.

Jak název závodu napovídá, na trati se překonávají tři jezy: Šítkovský (pod Jiráskovým mostem), jez Staroměstský (Karlovka nad Karlovým mostem) a Helmovský jez u Štvanice. Trať závodu je atraktivní, vede historickým centrem Prahy a je ojedinělou příležitostí ke sjetí pražských jezů, které se pro veřejnost otevírají právě jednou ročně u příležitosti tohoto závodu.

Akce vznikla jako závod vodních skautů a proto hlavní soutěžní kategorií je závod pramic vodních skautů z celé republiky v tradičním svatováclavském termínu (28. září). Zvláště v kategorii pramice OPEN a volného splutí (libovolné plavidlo) je závod vždy otevřen veřejnosti se zájmem využít otevřených jezů.

Od sedmdesátého výročí závodu jsme se snažíme akci více přiblížit široké (vodácké) veřejnosti i přidáním dospělých soutěžních kategorií kanoí a kajaků. Pokud si tedy chcete zazávodit či jen projet historickým centrem Prahy (ti méně šťastní si třeba i zaplavou pod Karlovým mostem) na pramici/kanoi/kajaku/raftu/čemkoli jiném splňujícím bezpečnostní pravidla podle Propozic, rádi Vás uvítáme na závodě.

Pořadatelem aktuálního ročníku je středisko Dvojka Praha. Bezpečnost závodu je zajištěna záchranáři pod všemi jezy a asistencí poříční policie. Součástí startovného pro závodníky je i malé občerstvení v cíli (čaj, párek), na vítěze jednotlivých kategorií čekají drobné ceny.

21. května otevírá 13. vodácký oddíl Praha klubovnu na Libeňském ostrově. Na oslavu otevření klubovny pořádá oddíl vodácký závod přes 3 jezy od klubovny 5. vodáckého oddílu ke klubovně 13. vodáckého oddílu na libeňském ostrově. Závod je vypsán pro skautské pramice a bude se každého roku opakovati vždy na jaře. Závodí se o putovní pohár 13. oddílu. Závodní dráha měří přibližně 8 km.

napric prahou pres tri jezy foto

/časopis Junák - rok 1938/9 - 25.ročník - číslo 8 - strana 50/

V roce 1939 se na oslavu založení nové libeňské klubovny 13. přístavu vodních skautů jel originální závod skautských pramic. Kouzlo této myšlenky překonalo nejen doby nepřející skautingu, ale i 13. přístav samotný. Přesto nechceme zapomenout na kořeny akce, jejíž hlavní závod dodnes nese název Memoriál Hugo Sedláčka.

Více o Mindovi - Hugo Sedláčkovi se můžete dozvědět v článku Jiřího Zachariáše - Pedra, který najdete na webu Svazu skautů a skautek ČR.

Foto: M. Šach, AF

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom