Prahu oživí sousedské slavnosti

Zažít město jinak - sousedské slavnosti, které oživují jinak auty zacpaná a uspěchaná centra měst, se letos konají 15. září.

Projekt je založen na principu společného sdílení veřejného prostoru, vzájemné výpomoci a dobrovolnickém nasazení místních organizátorů a mnoha dalších subjektů. Program akce je na místních obyvatelích, ti si ho naplánují, sejdou se a baví se, pořádají dílny anebo kulturní události, hrají si – a poznávají své sousedy.

Mexiko na Americké

Zažít město jinak se koná v desítkách měst po celé republice. Přirozeným centrem akce je však Praha. Zde můžete „jinak“ poznat třeba Vinohrady, kde už tradičně v Americké ulici vypukne mexická slavnost La Calle Mexicana, na které uvidíte tradiční mexický pozdrav El Grito, hudební a taneční vystoupení a umělecké performance, které zaplní celou ulici.

V rámci oslav zde vystoupí na hlavním pódiu skupiny Dos Cinco G a Cumbia Poetica z Latinské Ameriky, anebo mexický multimediální umělec žijící v Praze DJ Aidea. Proběhne také mexický taneční ceremoniál, představení z oblasti současného tance a alternativního cirkusu pak předvede Paulina Bravo.

Nuselská pohoda

Z Vinohrad se můžete přemístit do Nuslí, na Nuselských schodech se „potkáte“ s dobrým jídlem, ale i kulturou. Například Divadlo Na Fidlovačce přiveze divadelní hru pro nejmenší, prohlídku Nuslí zajistí průvodce z bezdomoveckého projektu Pragulic. Na dvou pódiích zahraje živá hudba.

Vrcholem letošního ročníku je velký sázecí workshop se Street Gardening u kapličky na Nuselských schodech v rámci společného projektu s městskou částí Praha 2.

Lanovka, lípa svobody, hry pro děti

Zábavou ožijí i Dívčí hrady, kde proběhnou hudební a taneční vystoupení. Návštěvníci také uvidí výstavu obrazů na téma „město snů“, konat se budou výtvarné dílny a pro odvážné je k dispozici lanovka v korunách stromů.

V Záběhlicích zase odhalí pamětní desku lípy svobody, která zde byla místními znovuvysazena po 100 letech. Chybět nebude ani grilovačka. A v Trojmezí bude probíhat celá řada her pro děti.

Seznam lokalit, které se do projektu zařadily, se stále rozrůstá. Letošní ročník se jen v hlavním městě koná na více než sedmdesáti místech. Praha tu není jen pro cizince a turisty, Praha žije.

DOPROVODNÝ PROGRAM

Doprovodný program formou dílen nabízí sedmičkové Kulturní a řemeslné centrum ZNAK. Prostor bývalé továrny je otevřen všem, kdo rádi tvoří. Proběhne zde vyšívací dílna anebo koncert či projekce filmů. V doprovodném programu akce (tedy mimo sousedské aktivity) najdete také zahradní slavnost na Paletce na Praze 9. Nově vzniklá komunitní zahrádka zve k příjemnému posezení.

INFORMACE O AKCI

  • 15. 9.
  • Různá místa
  • Vstup volný

www.zazitmestojinak.cz

Foto: archiv

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom