Skauti otevřeli v poštovním muzeu unikátní výstavu

Sto let samostatného Československa je i sto let skautské služby republice a společnosti. Tato služba zahrnuje celou řadu silných příběhů, od skautské pošty, přes účast v odboji, až po Skautský dobrý skutek. A právě o těchto událostech interaktivním a poutavým způsobem vypráví výstava Pošli to dál! Pošta českých skautů a další příběhy.

"Rok 1918, během kterého pracovali skauti a skautky jako první poštovní doručovatelé, strážci pořádku nebo administrativní pomocníci, byl pro nás při přípravě výstavy jen odrazovým můstkem. Podobně inspirativní příběhy jsme totiž našli i pro další období republiky, a to i pro ty nejtěžší, kdy se nedařilo špatně jen demokracii, ale i skautingu. Rádi bychom ale hleděli i do budoucnosti – naším záměrem bylo přivést návštěvníky výstavy k přemýšlení, jak oni sami můžou společnosti a naší zemi přispět v dalších desetiletích," vysvětluje vedoucí Skautského archivu a jeden z hlavních organizátorů výstavy Roman Šantora.

Ke všem důležitým obdobím posledních sta let republiky se podařilo získat řadu vzácných exponátů a připravit hravé a interaktivní způsoby, jak si je připomenout. Organizátoři lákají návštěvníky například na obraz Madony zachráněný skauty z Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí, na prapor s českým lvem, pod nímž nastoupili v roce 1912 čeští sportovci na olympijských hrách ve Stockholmu a junáci na něj skládali slavnostní slib věrnosti a služby Republice československé. Důležitý rok 1918 připomíná také telegraf sestrojený inženýrem Šimkem, vedoucím 2. a 3. skautského oddílu, který byl umístěný na Petříně a zvládal i vysílání do zahraničí. Jedním z nejsilnějších momentů je pak malá místnost, v níž návštěvníci spatří několik vlajek – jednu z nich namočil v roce 1968 skautský vedoucí Petr Maišaidr - Kim do krve obětí sovětské okupace. V jeho oddíle se pak na tuto vlajku slibovalo, a to i v dobách, kdy byl u nás skauting zakázaný.

Český skauting byl založen v roce 1912, a je tak o něco málo starší než samostatný československý stát. Služba a dobrovolnictví v něm však bylo ukotveno od samého začátku, a tak již o šest let později skauti přispěli k vzniku Československa, když sloužili jako kurýři a zajišťovali tak chod prozatímní československé vlády.

Skauti s naší zemí prožívali i její krušnější časy. Kvůli nacistickému a dvěma komunistickým zákazům byl skauting dohromady 44 let postaven mimo zákon. V těchto obdobích se skauti zapojovali do odboje a udržovali činnost v ilegalitě: vždyť vždy po návratu svobody byl skauting rychle obnoven a do jeho řad se hlásily desetitisíce mladých lidí.

Výstava je vytvořena především pro děti ve věku 10–15 let a nejlépe se prochází ve skupinách. Poučeni a zamyšleni z ní ale odejdou mladší i starší. V prostorách Poštovního muzea v Petrské čtvrti bude výstava k vidění od 20. června do 28. října 2018.

Výstava vznikla za podpory Magistrátu hlavního města Prahy.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Poštovní muzeum

Poštovní muzeum shromažďuje, odborně zpracovává a uchovává trojrozměrné i listinné předměty vztahující se k dějinám poštovnictví v českých zemích. Své rozsáhlé sbírky představuje ve dvou expozicích, v Praze a Vyšším Brodě, a prostřednictvím krátkodobých výstav. Muzeum se rovněž podílí na propagaci známkové tvorby a reprezentaci České pošty, s. p. doma i v cizině.

Více na www.postovnimuzeum.cz, www.facebook.com/Postovnimuzeum

Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., +420 954 400 394; Nové mlýny 2, Praha 1; otevřeno denně mimo pondělí od 9.00 do 17.00.

Junák – český skaut
Junák – český skaut je největší výchovnou organizací pro děti a mládež v Česku. Za posledních 12 let se počet skautek a skautů v zemi zvýšil ze 40 tisíc na více než 60 tisíc. Skauting vede k formování charakteru, přináší mladým lidem dobrodružství a partu kamarádů. Je největším hnutím mladých na světě – hlásí se k němu 50 milionů dětí, mladých lidí a dospělých dobrovolníků ve 216 zemích světa.

Více na www.skaut.cz

Skautský institut

Skautský institut pečuje o paměť skautského hnutí, přibližuje skautské hodnoty veřejnosti a vytváří příležitosti pro všestranný rozvoj mladých lidí. Poslední tři roky působí na Staroměstském náměstí 4, kde měsíčně pořádá desítky vzdělávacích akcí pro veřejnost. Tato činnost se v posledních letech rozšířila také do Brna, Olomouce, Plzně a Kolína. K historickým projektům Skautského institutu patří Skautské století, Zkušenost totality a Hrdinové války.
Více na www.skautskyinstitut.cz

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom

BCMath lib not installed. RSA encryption unavailable