Páteční obloha nabídne ojedinělý vesmírný úkaz

Ještě nemáte program na páteční večer? Pak si nenechte ujít nejočekávanější jev tohoto desetiletí – úplné zatmění Měsíce, které potrvá přesně 1 hodinu 43 minut. Nadcházející významný vesmírný úkaz je podle astrologů velmi vzácný. Naposledy jsme ho mohli spatřit v červnu roku 2011 a další bude až v roce 2029. O pár minut delší měsíční zatmění pak přijde až 9. června roku 2123. 

Měsíc se zbarví do cihlově oranžové až rudé barvy

Úplné zatmění Měsíce bude v pátek v Česku pozorovatelné v pozdních večerních a nočních hodinách. A protože dlouhodobá předpověď počasí slibuje jasno až polojasno, máme se určitě na co těšit. Měsíc totiž díky ponoření do zemského stínu získá zvláštní cihlově oranžové až rudé zbarvení.

Nejzajímavější odstín má mít Měsíc na začátku a těsně před koncem fáze úplného zatmění. Tehdy se totiž na jeho světlejší okraj promítne světlo procházející zemským ozonem, které navíc dodá ztemnělému Měsíci světle šedý až namodralý nádech.

Úplné zatmění nastane ve 21:30 hodin

Od kdy můžete úkaz pozorovat? Už krátce po soumraku, což v Praze bude ve 20 hodin 47 minut, se nad jihovýchodním obzorem objeví už potmavlý úplněk. A bude se vám zdát, že je Měsíc mnohem větší než dřív. Nenechte se ale zmást, půjde jen o optický klam.

Úplné zatmění pak přijde zhruba o pětačtyřicet minut později – ve 21:30 hodin a skončí ve 23:13 hodin, pak už jen Měsíc bude postupně vystupovat ze zemského stínu.

Nejmenší úplněk v roce

Během tohoto zatmění také nastane ve 22:22 hodin nejmenší úplněk v roce – takzvaný mikroúplněk, při kterém bude Měsíc zhruba o 14 procent menší, než při lednovém superúplňku. Je to dáno tím, že se Měsíc v pátek ocitne nejdále od Země, od které ho bude dělit vzdálenost 406 222 kilometrů (běžně kolem Země obíhá ve střední vzdálenosti 384 400 kilometrů).

Kde jev pozorovat?

Úplné zatmění Měsíce si můžete vychutnat třeba ve Štefánikově hvězdárně, která v pátek prodlouží otevírací dobu o hodinu - do 24:00 hodin.

Nebo zajeďte do parku v Nových Butovicích, kde pražská pobočka České astronomické společnosti pořádá celovečerní akci, během níž můžete pozorovat nejen nádhernou proměnu Měsíce, ale třeba také aktivitu Slunce, Venuši, Jupiter, Saturn. Prohlédnout si budete moct i astronomickou techniku a s odborníky si popovídat o astronomických či příbuzných tématech.

POZOROVAT MŮŽETE I MARS

V pátek kromě Měsíce můžete pozorovat ještě načervenalý Mars. Tahle čtvrtá planeta Sluneční soustavy totiž v tento den bude nejblíže k Zemi za posledních 15 let. Přiblíží se k ní na 57,5 milionu kilometrů a podle astrologů můžete na planetě dalekohledem pozorovat větší detaily.

ZATMĚNÍ MĚSÍCE NA NOVÝCH BUTOVICÍCH

  • 27. 7.
  • 18:00 – 23:30 hodin
  • Centrální Park Nové Butovice
  • Akce se koná pouze v případě příznivého počasí
  • Vstupné ZDARMA
praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom