Pražský filmový kufr bude mít zázemí v Centru architektury

Základní tábor a zázemí pro slavnostní vyvrcholení 2. ročníku festivalu Pražský filmový kufr poskytnulo organizátorům CAMP - Centrum architektury a městského plánování, ve svých originálních prostorách v pražských Emauzích. CAMP zaštítil i zbrusu novou soutěžní kategorii „Moje místo“.

Další novinkou je, že jedním z hlavních partnerů se stal BIOFILMS RENTAL. Tato půjčovna filmařského a fotografického vybavení nabízí filmařům a fotografům širokou škálu techniky – kamery, fotoaparáty, objektivy, světla, zvuk či grip. Pořadatelé o tom informovali na Facebooku Pražského filmového kufru.

Pražský filmový Kufr 2018

Cílem festivalu je vytvořit kreativní a inspirativní prostor pro děti podobných zájmů, přehlídku nápadů a platformou pro vzájemné sdílení a získávání nových tvůrčích zkušeností.

Mladým filmařům poskytnout svobodnou možnost se projevit a vyjádřit, bez cenzury, kontroly a školních pravidel.

Umožnit partnerskou a respektující zpětnou vazbu od dospělých odborníků, která jim pomůže jednak lépe proniknout do řemesla, jednak získat sebedůvěru a pocit vlastní hodnoty.

V neposlední řadě si kladeza cíl vyhledávat a propojovat mladé filmařské talenty, ale dětem i pomáhat.

Soutěž bude probíhat ve čtyřech sekcích:

  • Hraný film
  • Dokument a reportáž
  • Animovaný film
  • Film do minuty

a ve třech věkových kategoriích:

  • do 10 let
  • 11–15 let
  • 16–20 let.

Festivalová rada zhlédne všechny přihlášené filmy a ty, které splní kritéria pro danou kategorii a budou mít požadovanou technickou úroveň, zařadí do soutěže.

Zařazené filmy budou zveřejněny na webových stránkách festivalu, kde bude probíhat veřejné hlasování o cenu diváka. Posoudí je také festivalová porota a rozhodne o nominacích na ceny v jednotlivých kategoriích.

Všichni autoři, tedy nejen nominovaní, budou uvítáni 10. 11. 2018 na FestDnu, kde budou veřejně představeny nominované snímky a oceněny nejlepší filmařské počiny.

Historie

Nápad zorganizovat festival mladých filmařů vzniknul přesně před rokem v Domě dětí a mládeže Praha 6. Věděli jsme, že u nás existuje celá řada různě zaměřených filmových festivalů, profesionálních, studentských i amatérských, animátorských dílen, akcí zaměřených na dokument nebo třeba na filmy pro děti, ale prostor, kde by děti a mladí lidé do 20 let mohli veřejně předvést své výtvory, zatím neexistoval. A tak vzniknul Pražský filmový kufr. Přemýšleli jsme, jaké filmy by se vám asi chtělo vytvořit. No jasně, animované – ty baví každého. A kdo z nás si jako dítě nepřál vyzkoušet natočit pořádný hraný biják, mnohem lepší než videa na YouTube? Ale mladí se přece taky vždycky zajímali o dění okolo sebe. … a taky dost často chtějí mít všechno rychle hotové. Rozhodli jsme se proto vyhlásit čtyři soutěžní sekce: 1. Hraný film, 2. Dokumentární film, 3. Animovaný film a 4. Film do minuty. Aby měl soutěžní festival patřičnou úroveň, bylo potřeba mít v porotě skutečné odborníky. Frajersky jsme oslovili ty nejlepší z nich a role porotců se skutečně nadšeně a velmi zodpovědně zhostili například významný režisér Karel Smyczek, výtvarnice animovaných filmů a ilustrátorka Galina Miklínová, publicista a scénárista Tomáš Baldýnský, scénograf a režisér Miloš Kirschner, dokumentarista Martin Mareček, producent Jaroslav Kučera a další. Jejich zkušenosti a rady jsme vám průběžně nabízeli ve spotech na facebooku, takže jste ještě před přihlášením do soutěže mohli zjistit, s kým budete mít tu čest.

Pro dosud nerozhodnuté jsme na jaře uspořádali několik dokumentárních a animátorských dílen vedených našimi porotci. Propagovali jsme na školách, v domech dětí a mládeže, prostě všude, kde jsme se s Vámi mohli setkat. Pro přípravu jsme tedy udělali maximum, ale neměli jsme tušení, jakou odezvu naše snažení bude mít. Vy jste ale absolutně předčili naše očekávání: nakonec 444 mladých filmařů (není to jazykolam!) poslalo do soutěže 196 snímků. A to si samozřejmě žádalo pořádný mejdan na oslavu! 11. listopadu 2017 se konal v pražském kině Dlabačov FestDen naplněný k prasknutí projekcemi nominovaných filmů, besedami s odborníky z filmového světa, tvůrčími dílnami, divadelními skeči Spolku TOT a uzavřený slavnostním vyhlášením a předáním cen za nejlepší filmy ve všech kategoriích.

Z FestDne odcházela spousta hostů s předsevzetím, že v dalším ročníku nesmí chybět zrovna jejich film. Druhý ročník Pražského filmového kufru je tu, my se moc těšíme na vaše výtvory a přejeme vám: „Točte světem!“

Zdroj: www.prazskyfilmovykufr.cz

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom