Rozhovor z pražského planetária

Konečně. Konečně se nejen v Praze začínají uvolňovat koronavirová opatření a ruku v ruce s tím otevírají své dveře pražské instituce. Jednou z nich je také Planetárium Praha, vystupující nyní pod jednotnou značkou Planetum. V planetáriu se nyní těší na Hvězdné prázdniny a v rámci akce Dotkni se vesmíru chystá nad Prahou let stratosférického balonu. Jak moc ovlivnila chod planetária pandemie? A co se chystá za další projekty? Ptali jsme se Lenky Soumarové, zástupkyně ředitele Planetária Praha.

Jak se těšíte na otevření planetária? Na kdy se chystá?

Otevření našeho planetária se samozřejmě už nemůžeme dočkat. Prázdné sály bez návštěvníků působí opravdu velmi smutně, až depresivně. Prozatím nám vládní nařízení umožňují otevřít pouze stálou výstavu ve foyer, ale i na omezený provoz se už velmi těšíme. První návštěvníky po dlouhé odmlce přivítáme v sobotu 29. 5., kdy navíc oslavíme Den dětí. Pro ty nejmenší bude na tento den připravena speciální zážitková trasa vedoucí od Divadla Spejbla a Hurvínka až k planetáriu.

S Hurvinkem na Mesic FB 1X1

Pandemie koronaviru ovlivnila, respektive zastavila chod veškerých vzdělávacích institucí. V čem konkrétně jste nejvíce trpěli v planetáriu? A jak jste se snažili s nastalou situací vypořádat?

Ticho, nikde nikdo, nikdo si nehraje s exponáty ve foyer, ani se nenechává unášet celooblohovou projekcí hvězdného nebe. Samozřejmě nám nejvíce chybí spokojení návštěvníci. Vždy nám dělá radost, když z našich pořadů odchází nadšení, neboť se snažíme dostát našemu sloganu, že Planetum je místem chytré vesmírné zábavy a nikdy nekončící zvědavosti. Nicméně jsme v době klidu nezaháleli a zrekonstruovali jsme prostory v planetáriu, které už to opravu potřebovaly a kompletně jsme zmodernizovali astronomickou výstavu ve foyer planetária.

V létě čekají na zájemce tzv. Hvězdné prázdniny, můžete nám o tomto projektu říct něco víc?

Jak už z názvu vyplývá, hvězdné prázdniny jsme připravili pro naše děti. Jedná se o několik běhů příměstských táborů. Planetárium Praha i obě hvězdárny svou polohou a zaměřením nabízí možnost atraktivní kombinace her v přírodě i výukových táborů, tedy spojení pohybu a poznání. Náš příměstský tábor je určen dětem ve věku 7 až 12 let a na každém se seznámí s vesmírem, vyrobí si kosmickou váhu, otočnou mapu, raketu z PET láhve a mnohé další. Navštíví hvězdárnu (nebo planetárium) a prozkoumají Stromovku, Petřínské sady i Ďáblický háj. Samozřejmě zhlédnou i některé astronomické pořady v planetáriu či na hvězdárně. Vzhledem k velkému zájmu jsme přidali ještě jeden běh.

Planetárium je také partnerem vzdělávacího projektu Dotkni se vesmíru. Od března do podzimu pracují projektové týmy z 45 škol na sestrojení stratosférického balónu a naprogramování meteorologické sondy, kterou v listopadu 2021 vyšlou do výšky 30 km (Testovací let proběhl v Českém hydrometeorologickém ústavu 12. května, pozn. red.). Co vás zaujalo na tomto konkrétním projektu? A spolupodílíte se i na dalších akcích tohoto typu?

Lety do vesmíru, ať už ty s lidskou posádkou nebo bez ní, byly a jsou nesmírně inspirativním a motivujícím aspektem pro zájem budoucích generací o vesmír a kosmonautiku. Našimi kapacitami chceme pomoci tam, kde vidíme přidanou hodnotu, a možnost vyslání vlastní stratosférické sondy téměř na okraj vesmíru tuto podmínku jistě splňuje. Zároveň se v rámci tohoto projektu identifikují aktivní učitelé a školy z celé České republiky, kteří mají zájem v dětech rozvíjet touhu po prozkoumávání vesmíru. A právě s nimi rádi spolupracujeme na dalších unikátních projektech a aktivitách, v rámci kterých mohou děti a žáci plnit úkoly a výzvy, například přímo od Evropské kosmické agentury (ESA).

Ať už se bavíme o 3D návrzích základen, které se posílají přímo do kosmické agentury a které by jednoho dne mohly opravdu stát na Měsíci nebo Marsu, nebo o využívání snímkovacích družic na oběžné dráze Země, jež mohou vyhledávat aktuální environmentální hrozby nebo o programování mikropočítačů přímo na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Aktivně týmy podporujeme a nabízíme jim konzultace, workshopy a hackathony, během kterých si své projekty a nápady dokáží více utříbit.

Planetum hala

V posledních letech se v médiích začínají objevovat úspěchy českých studentů na poli vědy a výzkumu. V minulém roce se probojovalo hned 13 českých školních týmů se svými experimenty na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS. Souhlasíte s tím, že se Česku blýská v oblasti vědy na dobré časy? A víte o nějakých dalších inspirujících případech?

Děti, žáci a učitelé se čím dál více dovídají o aktivitách, do kterých se mohou zapojit, a ty úspěchy a čísla z posledních let to jenom potvrzují. Zároveň se potvrzuje, že úroveň českého školství vůbec není na špatné úrovni, spíše naopak. V mezinárodním meřítku se české školní týmy v rámci kosmických aktivit umisťují na nejvyšších příčkách v Evropě i mimo ni. Například v letošním ročníku projektu Astro Pi Challenge pracovaly mikropočítače na ISS 39 hodin jenom proto, aby nasbíraly data pro české týmy, a pevně doufáme, že se některému z aktuálních týmů podaří zopakovat úspěch pardubického týmu z minulého ročníku, kdy byla jejich závěrečná zpráva vybrána mezi nejlepší v Evropě. Minulý rok s velkým přehledem vyhrál dvoučlenný tým z Roudnice nad Labem kategorii Explorers (do 14 let) v rámci Moon Camp Challenge, kdy 3D vymodelovali a popsali fungování měsíční základny nejlépe na světě. Rozhodně máme velmi dobrý základ pro další rozvoj kosmických aktivit na poli vědy a průmyslu v České republice.

Loni slavilo Planetárium v pražské Stromovce 60 let. Jak jste stihli kulaté výročí oslavit?

Pražské planetárium bylo slavnostně otevřeno 20. listopadu 1960. Na jeho 60. výročí otevření jsme plánovali spoustu akcí a velkou oslavu, ale situace s koronavirem nám v tom bohužel zabránila. I tak se ale podařilo veřejnosti tuto skutečnost připomenout. O našem výročí psaly některé noviny a reportáže zazněly například v Toulavé kameře a magazínu Z metropole, které vysílá Česká televize, nebo ve zpravodajství lokálních i celostátních TV.

Co chystáte za projekty v létě a na podzim?

Dne 21. července 2011 se ze své poslední mise do vesmíru vrátil na zem raketoplán Atlantis. Uzavřela se tak 30 let trvající historie transportu osob a nákladu do vesmíru těmito dopravními prostředky. Při příležitosti 10. výročí chystá Planetum komentovanou rekonstrukci posledního letu tohoto raketoplánu přímo z jeho modelu v reálné velikosti. Návštěvníci planetária si tak budou moci prohlédnout kabinu raketoplánu a přímo vyzkoušet ovládání tohoto unikátního technického zařízení, které nebylo doposud v letech do vesmíru překonáno.

Dále je čeká prohlídka výstavy o historii raketoplánů a nevšední zážitek – pilotování raketoplánu při letu do vesmíru nebo při přistání. Na zrenovované výstavě mohou návštěvníci navštívit zážitkovou instalaci virtuální reality, kde se stanou vesmírnými cestovateli a pomocí teleportů se vydají za poznáním vzdálených světů. Na vlastní oči tak uvidí místa, kam se dosud člověk nevydal, ale i ta, kde již zanechal své stopy. Vstoupí na povrch planety Venuše nebo na orbitu Země, kde si pomocí vlastních rukou vyzkouší manipulaci s objekty ve stavu beztíže. A nesmíme zapomenout ani na pořad Korálový útes 360, který měl sice premiéru už loni o prázdninách, ale vzhledem k uzavření planetária ho nemělo možnost zhlédnout mnoho diváků. Pořad nás zavede pod hladinu oceánu prozkoumat barevný svět korálových útesů, jeden z nejrozmanitějších a nejohroženějších ekosystémů na planetě Zemi. Zjistíme, jak je tento podmořský svět propojen se životem lidí a proč bychom měli usilovat o jeho záchranu.

Na co byste pozvala rodiče a děti, kteří v žádném planetáriu ještě nebyli?

Planetárium Praha nabízí bezpochyby i spoustu pořadů pro děti. Nejúspěšnějším dětským pořadem, a to nejenom u nás, ale v planetáriích celého světa, je Polaris – vesmírná ponorka a tajemství polární noci, v níž se setká lední medvěd Vladimír a tučňák James, kteří by se v přírodě spolu nikdy potkat nemohli, stanou se z nich nejlepší kamarádi a vydají se objevovat tajemství polární noci i planety Mars a Saturn. Uvádíme i druhý díl dobrodružství těchto hlavních hrdinů – Lucie a tajemství padajících hvězd. Jak už název napovídá, k našim dvěma známým přibyde kamarádka – kolibřík Lucie. Navíc vám před každým pořadem moderátor ukáže aktuální hvězdnou oblohu a upozorní na její zajímavosti a úkazy, které určitě musíte vidět, třeba na jedné z našich hvězdáren.

Planetarium 3


Pražské hvězdárny otevřely, Planetárium chystá novinku

Dobrá zpráva pro všechny přátele vesmíru. Od poloviny května můžete navštívit Hvězdárnu Ďáblice i Štefánikovu hvězdárnu na Petříně. Planetárium Praha v Královské oboře je bude 4. června následovat, navíc chystá pro návštěvníky novinku.

Ve Hvězdárně Ďáblice i ve Štefánikově hvězdárně můžete pozorovat denní a noční oblohu s odborným výkladem v kopuli s dalekohledy.

Ve Štefánikově hvězdárně si můžete také prohlédnout speciální výstavu Výpravy do vesmíru k výročí prvního letu člověka do vesmíru. Mapuje první kroky lidstva v kosmu a jeho touhu po poznání. Kdo byl Jurij Gagarin a jak vypadal let prvního člověka? Co se děje ve vesmíru s lidským tělem a co se změnilo za posledních 60 let? Přijďte se podívat a trochu ponaučit s dětmi a třeba si i vyzkoušet, jak funguje takový raketový motor.

V kinosále ďáblické hvězdárny se od června můžete těšit na obnovené pořady. Například pro děti je připravena animovaná pohádka Paxiho dobrodružství o malém zeleném mimozemšťanovi z planety Ally-O, který přiletěl na Zemi najít nové kamarády, s nimiž by mohl podrobně prozkoumat celou Sluneční soustavu.

Od konce května můžete vyrazit také do Planetária Praha, kde bude přístupná expozice v budově planetária, přistávací modul Apolla 11, virtuální realita a simulátory jízdy po Měsíci a Marsu. 

Foto: archiv planetária

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom