Vesmírné přednášky jsou k dispozici online

Přestože jsou pražské planetárium a hvězdárny v současné době zavřené, můžete s nimi zůstat v kontaktu. Zkuste se třeba prostřednictvím videí zdokonalovat ve svých znalostech o vesmíru.

Místa nikdy nekončící zvědavosti, kde se vám ze Země otevírá vesmír, to jsou planetárium a hvězdárny. Zkrátka když jde o vesmír, není tu pro vás nikdo lepší. I když vám současná situace nedovoluje účastnit se například přednášek, na YouTube kanálu jich můžete zhlédnout hned několik.

Planetární astrofotografie

Možná vás někdy napadlo, zda je možné si vyfotit nějaké mimořádné úkazy na obloze. Čím ale fotit a jak zpracovávat data? A jaké výsledky očekávat?

Snímat nebeské objekty a noční oblohy je poměrně obsáhlá a raketově se rozvíjející disciplína. Je to ale něco jiného než běžné focení. O tom se můžete sami přesvědčit díky přednášce Petra Skály.

Záludné otázky z astronomie

Proč je nejtepleji, když je Slunce plné skvrn? Jsou hnědí trpaslíci skutečně hnědí? Kolik nov má jedna kilonova? Možná na svoje záludné otázky dostanete odpověď od Zdeňka Mikuláška z ústavu teoretické fyziky a astrofyziky Přírodovědecké fakulty MU.

Pozorování komet

Komety se pozorují už tisíce let. Těch viditelných dalekohledem je na nebi v průběhu roku několik desítek. Komety s jasností na hranici viditelnosti očima jsou vzácnější. Ale i tak se zhruba dvě až tři za rok ukážou.

Jak se můžete do takového pozorování zapojit? To se dozvíte prostřednictvím přednášky Jakuba Černého ze Společnosti pro meziplanetární hmotu.

Více informací a odkazy na You Tube kanál zde

Planetum online

Foto: archiv

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom