Den stromů se u nás slaví už 20 let

Víte, kdy mají stromy svátek? Už za pár dnů – 20. října! Zkusme se alespoň v tento den na chvíli zastavit a obdivovat jejich krásu, užitečnost a význam pro člověka. Ve světě se Den stromů slaví už od poloviny 19. století, v České republice se o jeho vzkříšení v roce 2000 postarali dendrolog a bývalý ředitel Botanické zahrady Na Slupi Václav Větvička a známý spisovatel a výtvarník pracující s dřevem Martin Patřičný.  

„Když jsme svátek s Panem (!) dendrologem Václavem Větvičkou uváděli do života, mezi prvními, kdo nápad uvítali, byla Hana Hegerová, která má dokonce ten den narozeniny. Vedení Národního muzea projekt podpořilo a spolu s Janem Michálkem, fotografem, jsem tehdy dostal k dispozici výstavní ochozy v přízemí. Byla to velká výstava: Jak vypadají stromy a jak vypadají jejich těla, tedy dřevo. Brněnská nadace Partnerství pak začala vyhlašovat anketu Strom roku. Ta akce dnes už přesáhla hranice naší republiky! Národní kulturní památka Vyšehrad při příležitosti Dne stromů začala se sázením stromů. Myslím, že tím prvním zasazeným stromem byla hrušeň. Tradice oslav se rozšiřovala dál a dál a hlásila se další města, stromy sázely známé osobnosti. Je to už dvacet let! Za tu dobu už dospěla další generace,“ rekapituluje Martin Patřičný.

Dřevo provází lidstvo od pradávna a málokdo o něm dokáže vyprávět tak zasvěceně, s láskou a zaujetím, jako právě Martin Patřičný, který je také autorem loga Dne stromů. „Měl to být přívětivý znak, kde by byly zastoupeny stromy jehličnaté i listnaté. Logo jsme o pár let později použili při natáčení dokumentárního cyklu Kus dřeva ze stromu pro Nadaci Dřevo pro život,“ dodává.

Příležitost seznámit se s dřevěnou tvorbou Martina Patřičného se v závěru letošního roku (3. 11. 2020 – 3. 1. 2021) naskytne na výstavě Tajemství dřeva v hlavní budově Národního zemědělského muzea na pražské Letné. Výtvarné objekty z jeho dílny doplní vzorky různých druhů dřevin rostoucích v České republice, návštěvníci si budou moci prohlédnout dendrologický herbář, tzv. xylotékou z lesnické školy ve Zlaté Koruně. Na zámku Kačina, jedné z poboček Národního zemědělského muzea, je pod patronátem Martina Patřičného postupně realizována unikátní stálá expozice Příběh dřeva – první muzeum dřeva v Čechách!


Martin Patřičný (1955) je výtvarník–dřevař, autor řady knih a vypravěč. Řemeslu se vyučil soukromě u svého strýce řezbáře a výtvarné práci se dřevem se plně věnuje od roku 1988. Je spoluautorem scénáře a průvodcem 26 díly velkého televizního dokumentu Kus dřeva ze stromu (scénář a režie Bedřich Ludvík, 2009). Má za sebou přes sto výstav v tuzemsku i v zahraničí, kromě volné tvorby vystavuje zvláštnosti růstu dřeva a nejrůznější rarity. Široký rozsah jeho umění a řemesla doplňují práce literární a osvětové. Ve svých textech se věnuje jak dřevu, v knihách Dřevo krásných stromů, Pracujeme se dřevem, Tajemství dřeva, Všecky krásy dřeva či ve velmi úspěšné Velké knize o dřevě, tak volné tvorbě ve sbírkách povídek Jako v nebi, Patřičný nejen dřevo či Patřičná Čítanka.

Martin Patricny s knihou Tajemstvi dreva

Foto: archiv

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom