Za pražskými netopýry s Lesy hlavního města Prahy

Další z oblíbených exkurzí do pražské Stromovky za zde žijícími netopýry se koná 15. září. Účastníci si létající savce nejen prohlédnou, ale díky speciálnímu detektoru i poslechnou.

Netopýři patří mezi savce do skupiny označované jako řád letouni. Protože si jako jediní z nich osvojili schopnost aktivně létat, jde o zvířata s převážně noční aktivitou - potmě se orientují pomocí tzv. echolokace.

Všechny české druhy netopýrů jsou hmyzožravé, liší se ale loveckou strategií. Některé loví mezi stromy, jiné na vodní hladině. Všechny ale loví hodně – netopýři mají rychlý metabolismus, a tak každý z nich za noc sežere hmyz cca ve třetině vlastní váhy.

Netopýři na podzim

Svým životním cyklem se naši netopýři přizpůsobili střídání čtyř ročních období. V současné chvíli, tedy na podzim, se rozpadají letní kolonie tvořené samicemi s mláďaty a začíná období tzv. podzimních přeletů, kdy dochází k páření a kdy se také netopýři vykrmují – vytvářejí si tukové zásoby před nastávající zimou. Jsou tedy za soumraku a v noci hodně aktivní, což je pro účely exkurze do parku Stromovka, kde žije početná populace hned několika druhů netopýrů, naprosto ideální.

netopyri

Co čeká účastníky vycházky?

Odborníci zájemce seznámí s „pražskými“ netopýry (žije jich tu 17 druhů) a pomocí ultrazvukového detektoru jim ukáží, jak bohatý zvukový repertoár netopýři mají a jak se od sebe svými hlasy jednotlivé druhy navzájem liší. Na výpravě se představí i ochočení, trvale handicapovaní netopýři ze záchranné stanice.


JEŽCI SE VRÁTÍ DO PŘÍRODY

9. září od 18:30 hodin se koná jiná akce Lesů hlavního města Prahy. I ta se týká hmyzožravců - poblíž přírodní památky Housle v Praze-Lysolajích proběhne vypuštění deseti dorostlých ježků východních, pacientů Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy, zpět do přírody. Ježky do přírody vrátí Zuzka Pokorná, vedoucí ošetřovatelka záchranné stanice, která ví o těchto zvířatech snad úplně všechno a ráda zodpoví i dotazy přihlížejících.

INFORMACE O AKCI
  • 15. září 2020
  • v 18:30 a 19:30 hodin
  • Královská obora Stromovka
  • Nutná rezervace na telefonu 777 358 375 nebo na e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  • Cena exkurze: 50 Kč
  • www.lesypraha.cz

Foto: archiv

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom