Praha a její okolí v době trilobitů

Lesy hlavního města Prahy zvou zájemce na vycházky za taji geologicky zajímavých lokalit. Konají se v rámci ekologické výuky a představí Barrandovské skály a lom Kosov.

Národní přírodní památku Barrandovské skály najdete na levém břehu Vltavy, na jihozápadním okraji Prahy. Toto geologicky významné území má rozlohu jedenáct a půl hektaru a skvěle se na něm dá návštěvníkům prezentovat prvohorní vývoj pražské pánve. Toto naleziště nejen trilobitů se jmenuje po francouzském inženýrovi a paleontologovi Joachimu Barrandovi.

Horniny Barrandovských skal vznikaly v časovém rozmezí přibližně před 1 000 až 370 miliony let. Zdejší nálezy zahrnují převážné období starších prvohor – geologické útvary kambrium, ordovik, silur a devon.

Do Kosova na silur

Další geografická vycházka návštěvníky zavede do lomu Kosov nedaleko Berouna. Jedná se o významnou a výjimečnou lokalitu silurských hornin. Odtud byly popsány zuhelnatělé zbytky rostliny rodu Cooksonia, což svědčí o lokálně hojném osídlení souše primitivními rostlinami již zhruba před 400 miliony let. A pro laiky jde o moc pěknou procházku, která je zajímavá i z hlediska dějin těžby uhlí na našem území.

Exkurzemi do geologicky a paleontologicky významných míst v Praze a okolí, které trvají tři až čtyři hodiny, účastníky provede známý geolog a paleontolog Štěpán Rak. K akci se můžete připojit také na Facebooku.


O PRŮVODCI

Popularizátor vědy Štěpán Rak vystudoval geologii na Masarykově Universitě v Brně. Pracuje v Muzeu Českého krasu v Berouně jako kurátor a 7 let vyučuje geologii na Gymnáziu J. S. Machara v Brandýse nad Labem. Pořádá přednášky o geologii pro veřejnost, přispívá do rozhlasové relace Meteor.

INFORMACE O AKCI

21. 5. Barrandova skála

  • Sraz v 10:00 hodin na zastávce MHD Malá Chuchle
  • Cena 50 Kč

11. 6. lom Kosov

  • Sraz v 10:30 hodin před vlakovým nádražím v Berouně
  • Cena 50 Kč

Rezervace na 775 018 630 nebo na e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

lhmp zkameneliny

Foto: archiv

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom