Divadlo Spejbla a Hurvínka nezahálí ani v době karantény

V Divadle Spejbla a Hurvínka se stále něco děje. Tento měsíc vznikl dvanáctidílný seriál HURVÍNKOVA NEDĚLNÍ CHVILKA PANDEMIE, který chce potěšit všechny děti i dospělé v době plné různých omezení. Navíc proběhl online křest nového CD „Ať žije Spejbl“ a to za účasti herce činohry ND Igora Orozoviče. Připomenuli jsme si také 90. výročí debutu Máničky a Žeryka.

Ve spolupráci se SLOWRÁDIEM připravili v divadle živá rozhlasová vysílání z D S+H: HURVÍNKU, POSLYŠ - čtení pohádek s S+H, 30. dubna pak zahájí vysílání pro dospělé VEČERNÍ ŠEVELENÍ U SPEJBLŮ, ve kterém se můžete těšit na různé osobnosti nejen hudební scény. Divadelní tým nadále šije roušky pro potřebné nejen z Prahy 6, několik z nich najdou zájemci na lavičce před D S+H zdarma každý den.

AŤ ŽIJE SPEJBL!

Nové CD vydané Supraphonem ke 100. narozeninám pana Spejbla je na světě! Slavnostní křest probíhal kvůli pandemii jinak, než členové divadla plánovali, ale jeho kmotr - člen Činohry Národního divadla – Igor Orozovič to navzdory okolnostem nevzdal. Pokřtil CD online a to dokonce novou písničkou „Mám doma tři Spejbly“, kterou složil právě pro pana Spejbla. Fanoušci Igora i pana Spejbla mohli vše sledovat na sociálních sítích. Pana Spejbla i tým Divadla S+H Igorův nápad nadchl.

Divadlo SH CD At zije Spejbl

Foto: Obal nového CD

A co na novém CD najdete?

Jde o speciální kompilaci nejzajímavějších archivních nahrávek, doplněnou úplnými novinkami a jedním vzácným objevem. Album „Ať žije Spejbl!“ vyšlo na CD i v digitální podobě. Všichni dosavadní interpreti slavného "taťuldy", tedy prof. Josef Skupa, Miloš Kirschner a Martin Klásek, jsou na tomto albu poprvé doplněni tím nejaktuálnějším představitelem obou postav, Ondřejem Lážnovským. Posluchači se mohou těšit na báječný Kirschnerův dialog O lásce (1980), který je zde poprvé k dispozici v češtině, plus tři zbrusu nové nahrávky na speciální narozeninová a slavnostní témata. Album obsahuje téměř 75 minut originálních nahrávek, atraktivní booklet s přehlednou historií "života a díla" legendární loutky Josefa Spejbla a řadou vzácných fotografií.

HURVÍNKOVA NEDĚLNÍ CHVILKA PANDEMIE

Hurvínka posedla múza! A to dokonce básnická! S pomocí textaře a básníka Robina Krále se Hurvínek pustil do básnění. Jeho tvorbu můžete zhlédnout v seriálu dvanácti pětiminutových videí, která děti i dospělé s nadhledem a humorem provádí různými ne zcela příjemnými omezeními, které si dnešní nezvyklá situace vyžádala. Tento mini seriál je postupně zveřejňován na facebooku Divadla Spejbla a Hurvínka a jeho knižní podoba vyjde díky spolupráci s nakladatelstvím Běžíliška. Další dobrodružství mohou malí i velcí diváci nalézt také na webu v záložce BAVTE SE S NÁMI. Přidali jsme na ni 13 večerníčků se Spejblem a Hurvínkem, vystřihovánky, omalovánky, videa, jak vzniká představení a mnoho dalšího.

Divadlo SH Manicka se Zerykem ve hre Jak s Manickou sili vsichni certi 2014

Foto: Mánička se Žerykem ve hře "Jak s Máničkou šili všichni čerti"

VEČERNÍ ŠEVELENÍ U SPEJBLŮ

Ddíky SLOWRÁDIU přivítádivadlo různé osobnosti nejen hudební scény, které si přijdou „zaševelit“. A to vždy v úterý a ve čtvrtek od 18.00 - 19.00. Můžete si nás tedy naladit a zaposlouchat se. Prvním hostem bude 30. 4. -  Robin Král, 5. 5. - Petr Linhart a 7. 5. - Jakub Čermák.... a to vše podbarveno ptačím zpěvem z lesa ... a vše živě!

HURVÍNKU, POSLYŠ…

Kdo rád poslouchá ptactvo a také má rád S+H, každé úterý a čtvrtek vysíláme ve spolupráci se Slowrádiem živá čtení krátkých pohádek k odpolednímu šlofíčků. Kdo si chce po obědě polebedit a poslouchat pohádku s S+H, nalaďte si Slowrádio ve 13.00. Představí se vám postupně oba jejich současní interpreti - Martin Klásek a alternující Ondra Lážnovský.

MÁNIČKA A ŽERYK OSLAVILI 90 LET

Již 90. narozeniny oslavila Mánička spolu s pejskem Žerykem. Jsou vlastně takovým hereckými sourozenci, oba se poprvé představili divákům v představení pro dospělé „HURVÍNKOVA JARNÍ REVUE“ – 19.4. 1930. Při premiéře hry si Hurvínek s Máničkou ještě onkali a od té chvíle jejich přátelství prošlo řadou proměn, přečkalo i historické mezníky a „pod rouškou“ dnešních dní trvá dodnes.

Máničku podle návrhu prof. Josef Skupy a za výtvarného přispění Jiřího Trnky vyřezal Gustav Nosek. Její první podoba byla údajně inspirována tanečnicí Josephine Bakerovou. V průběhu let se Mániččina podoba měnila, až se nakonec ustálila do podoby od Zdeňka Juřeny z přelomu 70. a 80. let 20. století. Máničku dnes interpretuje rovněž „Mánička“ - Marie Šimsová a to od roku 2017. Jejími předchůdkyněmi byly Anna Kreuzmannová, Božena Weleková a Helena Štáchová, díky které se Mánička proměnila v moderní holčičku a také získala v roce 1971 svou bábinku – paní Kateřinu Hovorkovou.

Žeryka vytvořil rovněž Gustav Nosek a prvních osm let ho také „štěkal“. Jeho dalšími interprety byli František Flajšhanz, Miroslav Černý a Miroslav Polák. V současné chvíli se Žeryčkovi věnuje Michal Šturman. Co se týče jména Žeryk, je možné, že bylo inspirováno ve 20. a 30. letech populárním hrdinou „Foxíkem Jerrym z Ostrovů“ z románu Jacka Londona.

Divadlo SH Hurvinek a Zeryk v roce 1931

Foto: Hurvínek a Žeryk v roce 1931

ŽERYČKU HOP!

Na počest Žeryčka v Divadle S+H připravujeme „MIMINÍ“ představení ŽERYČKU, HOP! autorky a režisérky Janky Ryšánek Schmiedtové a výtvarníka Davida Janoška. Jak se zdá, toto interaktivní představení budeme schopni na přelomu května a června nazkoušet a v nové sezóně je pak uvedeme. Jedná se o představení pro děti od jednoho do tří let. Tento první divadelní zážitek je vytvořen přímo pro vnímání těch skutečně nejmenších diváků. Pro pejska Žeryka se obyčejná procházka do parku změní v nádherné dobrodružství. Vydejte se spolu s ním do světa nad zemí. Do světa těch, co umí lítat, ptáků i mraků, do světa planet, kouzelných vesmírných tvorů a zářících hvězd. Napočítejte s Žerykem do nekonečna, a pak se vraťte zpátky na zem!

Divadlo Spejbla a Hurvínka se již těší na podzimní sezónu a brzy také zveřejní podzimní program. Najdete ho také u nás na webu. 

Foto: archiv divadla

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom