Knihovny proti viru aneb e-knihy legálně a zdarma

České knihovny jsou sice zavřené, přesto si lze stahovat knihy z elektronických zdrojů, a to zcela legálně a zadarmo. Jak se v nabídce vyznat?

Moravská zemská knihovna a pražská Národní knihovna stojí za projektem Knihy proti viru. „Papírové“ tituly vám sice domů nepůjčí, ale se spřátelenými institucemi zpřístupňují množství elektronických zdrojů, které lze zdarma číst, sledovat, nebo poslouchat online či na svých čtečkách a mobilních zařízeních. Pod hashtagem #Knihovnyprotiviru najdete portál, kde se soustřeďuje to nejlepší, co knihovny nabízejí navzdory koronavirové epidemii.

Nabídka fondů

Zajímavý pro domácí četbu či studium je portál Knihovny.cz. Ten poskytuje náhled do fondů českých knihoven a zahraničních zdrojů. K dispozici jsou knihy, články, diplomové práce, patenty, normy, legislativa a další dokumenty. Velkou část tvoří právě volně dostupné elektronické zdroje.

Klasika i moderna v Městské knihovně

Asi většina nadšených čtenářů zná e-knihy zdarma na stránkách pražské Městské knihovny, kde je k dispozici rozsáhlá kolekce digitalizovaných knih. Obsahuje klasická díla, u nichž vypršela autorská práva, ale také publikace současných autorů, u kterých byla vykoupena práva nebo byla poskytnuta autory. Číst tak lze díla od Viewegha, Kratochvíla, Urbana, Škvoreckého, Cimického nebo Čapka.

Studujte s Krameriem

Nově své digitalizované fondy (nejen) pro studenty VŠ otevřely Národní knihovna a Moravská zemská knihovna. Tyto instituce dočasně zpřístupňují téměř 59 milionů stran digitalizovaného obsahu, který byl dosud dostupný pouze z vlastních knihoven na místních počítačích. Díky Dilii, Ochranné organizaci autorské a Svazu českých knihkupců a nakladatelů, je nyní po omezenou dobu možno tyto texty studovat také z domova. Najdete je na stránkách aplikace Kramerius.


Z ČESKÉ LITERATURY

Pokud fandíte současné české literatuře, je tu pro vás web www.romanyzdarma.cz, kde najdete právě díla současných českých a slovenských autorů, kteří se rozhodli zveřejnit své texty zdarma online. Krom neznámých, začínajících jmen tu „visí“ i díla renomovaných autorů, jako je Ondřej Neff, Alex Koenigsmark anebo Alexandra Berková.

PRO MILOVNÍKY PŘÍRODY

Pokud si chcete prohlédnout staré ilustrované atlasy rostlin, hub, savců, ptáků, hmyzu anebo ryb z přelomu 19. a 20. století, dostanete se k nim zdarma a online v rámci sbírky v www.digitálníknihovna.cz

Foto: archiv

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom