Planetárium Praha zve do roku 2020

Pražské planetárium s průměrem promítací kopule 23,5 metru patří k největším planetáriím na světě. Pouze několik planetárií v Asii a USA má kopuli o průměru 26 metrů. V roce 2014 zde proběhla modernizace digitálního projekčního systému Skyskan Definiti na verzi 8K. Planetárium Praha se tak stalo jedním z 11 planetárií na světě, která používají tak vysoké rozlišení. Planetárium ovšem neláká pouze na promítání. Co všechno uvidíme (nejen) na obloze v roce 2020? O tom nám povídala Lenka Soumarová, současná zástupkyně ředitele planetária.

15. ledna poběhla v pražském planetáriu přednáška o astronomických úkazech v letošním „kulatém“ roce 2020. Můžete nám prozradit, co na obloze letos uvidíme?

Jako každý rok i letos nám obloha nabídne spoustu zajímavých úkazů. Hned v únoru nastávají nejlepší podmínky večerní viditelnosti Merkuru, planety Slunci nejbližší. V následujícím měsíci bude Venuše v maximální východní elongaci a opanuje tak oblohu večerní. Maximální jasnosti dosáhne v dubnu. V té době ji spatříme v blízkosti otevřené hvězdokupy Plejády. Pozorovací podmínky planety Venuše jsou ale příznivé po celý rok. Prázdniny budou ve znamení obrů – Jupiteru a Saturnu.

Obě planety budou totiž v červenci v opozici se Sluncem a na obloze je spatříme po celou noc. Postupně se zavírající prstence Saturnu i letos sledujeme ze severní strany, pozorovatelé na severní polokouli je tedy v nepřevracejícím dalekohledu vidí „shora“. Letošní rok je velmi příznivý i pro pozorování rudé planety – Marsu. Opozice se Sluncem nastává v říjnu a Mars se k Zemi přiblíží na 62,1 milionu kilometru. Seskupení Měsíce, Jupiteru a Saturnu, která nás provází prakticky celým rokem, vyvrcholí v jeho závěru těsnou konjunkcí dvou největších planet Sluneční soustavy. Jupiter a Saturn bude v okamžiku konjunkce dělit pouhá 0,1°. Ideální pozorovací podmínky budou mít letos prosincové Geminidy, neboť jejich pozorování nebude rušit Měsíc.

Planetum hala

Foto: vstupní hala pražského planetária

Je pro planetárium rok 2020 nějak výjimečný? Můžete nám říct, na co se budete programově zaměřovat?

Rok 2020 je výjimečný tím, že v říjnu tomu bude 60. let, co bylo planetárium otevřeno pro veřejnost. Za tu dobu jej navštívilo na pět milionů návštěvníků. Planetárium toto výročí hodlá oslavit například premiérou první ryze české full-domové plně animované pohádky. Hned na počátku roku (od poloviny února) uvádíme zbrusu nový pořad Zrození Země. Jedná se o snímek, který byl oceněn několika cenami na mezinárodních full-dome festivalech. Naším cílem je oslovovat pokud možno celé spektrum návštěvníků. Od dětí předškolního věku po seniory, od naprostých laiků, kteří se u nás s astronomií seznámí, po fanoušky vědy a zanícené amatéry, kteří se k nám budou stále vracet.

Zajímají nás také dětské programy. Co nabízí planetárium pro děti, respektive školní skupiny?

Děti tvoří nejpočetnější  skupinu návštěvníků, takže programům pro ně věnujeme patřičnou pozornost. V dopoledních termínech všedních dnů přichází školní skupiny všech věkových kategorii, pro něž máme připravené vzdělávací pořady dle požadavků školních osnov. Oblíbený je například pořad „Jak se dělá kometa“, v němž děti na vlastní oči uvidí, z čeho jsou, a jak by zblízka vypadaly, komety. Naším nejnavštěvovanějším pořadem je ale druhý díl nejúspěšnější pohádky Polaris, Polaris 2 – Lucie.

Na stránkách www.planetum.cz se lze přihlásit také na Astronomický kurz. Můžete nám ho přiblížit? A pořádá planetárium více takových akcí?

Astronomický kurz je určen všem zájemcům o astronomii z řad středoškoláků a dospělých. Zájemci se v něm dozvědí základní informace, novinky, naučí se souhvězdí a velkým lákadlem jsou bezpochyby lekce věnované vzniku a vývoji vesmíru a jeho možného konce. Na první ročník, který probíhá v planetáriu, navazuje ročník druhý, který běží na Štefánikově hvězdárně. V něm se účastníci dostanou k velkým dalekohledům a po zácviku a složení zkoušek s nimi mohou i samostatně pozorovat. Hvězdárna a planetárium se věnuje výuce astronomie všech věkových kategorií. Pořádáme Astroškoličku pro děti od 1. do 3. třídy základní školy, astronomický kroužek pro děti od 4. do 5. třídy probíhá na hvězdárně v Ďáblicích a Akademie vesmírných cestovatelů pro děti od 6. do 9. třídy je na Štefánikově hvězdárně.

Planetum prodej publikaci

Foto: planetárium je otevřeno každý den

V programu je již od loňského podzimu film Voyager: Příběh věčného poutníka. Jak si zatím u návštěvníků vede? A plánujete ho promítat i v letošním roce?

Program Voyager si získal velkou oblibu návštěvníků a není divu. Naprosto realistický průlet nad planetárními obry, který vás přímo vtáhne do děje, je skutečný zážitek. V naší programové nabídce ho najdete určitě do konce roku. 

Kdybyste měla vypíchnout jeden film/akci/přednášku, která planetárium v letošním roce čeká a na kterou se těšíte, která by to byla?

Já osobně se nejvíce těším na naši speciální valentýnskou akci – Valentýn na stojáka s protagonisty Ester Kočičkovou a Dominikem Heřmanem Lvem. Vzhledem k termínu uvedení  (14. 2.) bude samozřejmě na lechtivé a věčné téma vztahu muže a ženy. Protože muži jsou údajně z Marsu a ženy z Venuše, tak se pod hvězdnou oblohu planetária určitě hodí.

Planetum voyager

Foto: na Voyager: příběh věčného poutníka si můžete zajít po celý letošní rok

Co byste vzkázala lidem, kteří ani v jedné z institucí spadajících pod značku Planetum nebyli a účast teprve zvažují?

Tak to je jednoduché, aby určitě přišli. Snažíme se, aby u nás našli nejen poučení, ale hlavně zábavu, chytrou zábavu, a té není nikdy dost.


Od listopadu loňského roku spadá pražské planetárium s oběma hvězdárnami (Štefánikova hvězdárna na Petříně a Hvězdárna Ďáblice, pozn. red.) pod jednotnou značku Planetum. Rozhovor mimo jiné o rozdílech mezi těmito místy jsme publikovali v dubnu loňského roku na webu Prahy volnočasové. Planetárium můžete sledovat také na Facebooku a Instagramu

Foto: archiv planetária

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom