Kosmický modul Eagle přistál v pražském planetáriu

20. července tomu bylo přesně 50 let, kdy kosmická posádka Apollo 11 přistála na Měsíci. Jedno z největších dobrodružství v dějinách lidstva tehdy u svých televizí sledovalo v přímém přenosu půl miliardy lidí, kterým se do paměti vryla věta astronauta Neila Armstronga: „Je to malý krok pro člověka, obrovský skok pro lidstvo.“ Tuhle významnou událost teď připomíná Planetárium Praha ve Stromovce.

Stejně jako v červenci roku 1969 přistál lunární modul Eagle (Orel) na Měsíci, teď zakotvil i před budovou planetária ve Stromovce. A nutno dodat, že budí velkou pozornost. Aby ne, však jde také o model v měřítku 1:1. Jeho výška je tedy 8 metrů, základna je velká 9 x 9 metrů.

Maketa dle reálných původních nákresů

„Dělali ho pracovníci našeho planetária,“ říká mi mladík, který ještě s jedním kolegou hlídá vchod do makety kosmické lodi. „Trvalo jim to zhruba rok a půl,“ podotýká s tím, že „pražský Eagle“ je vytvořený trochu z jiného materiálu, než ten skutečný, avšak podle reálných původních nákresů a plánů, které zveřejnila NASA.

Zatímco reálný modul byl vyrobený z hliníkových a titanových slitin, konstrukce toho pražského je ze železných a ocelových profilů. A také nemá ochranu proti mikrometeoritům. Ale to jsou jen detaily. Jinak váží zhruba čtyři tuny, je tedy cca o tunu lehčí než skutečný Eagle.

O prohlídky je velký zájem

Podobných kopií je po celém světě zhruba desítka, pouze v Praze však návštěvníci vstoupit i dovnitř modulu a představit si podmínky, v jakých před padesáti lety americký astronaut Neil Armstrong a jeho kolega Edwin Aldrin sestoupili na Měsíc.

O prohlídky modulu je velký zájem. Dokonce takový, že vstupenky jsou až do 27. 7. zcela vyprodané. Netřeba však zoufat, maketa bude ve Stromovce stát ještě dlouho. Do kdy? „Dokud se nerozsype nebo neodletí,“ odpovídá mi s úsměvem slečna za pokladnou.

A co uvnitř na návštěvníky čeká? Je to velká podívaná. Obzvlášť pro milovníky a znalce technologií. Například počítač, který loď řídil, je totiž z dnešního pohledu skutečně primitivní. Neměl žádnou obrazovku, jen numerickou klávesnici. Avšak pro tehdejší dobu znamenal technický zázrak…

Jen pohled na měsíc stál za celou tu cestu!

A až se podíváte z okénka, zkuste si představit, jak z něj před padesáti lety astronauti spatřili povrch Měsíce. „Pohled na Měsíc, který se před námi otevřel, je skutečně úchvatný. Měsíc nám zaplňuje tři čtvrtiny okénka v průlezu. Vidíme celou jeho polokouli, třebaže část je úplně ve tmě a pouze část je ozářená světlem, které vrhá Země,“ podával tehdy hlášení velitel mise Neil Armstrong. „Jenom tenhle pohled stál za celou tu cestu!“ prohlásil.

Kosmická loď Apollo 11 odstartovala z Kennedyho vesmírného střediska 16. 7. 1969. O tři dny později zakotvila na oběžné dráze, kde strávila celkem 59 hodin, 30 minut a 25,79 sekund. Armstrong se jako první člověk dotkl měsíčního povrchu 21. července 1969. Před návratem spolu s Aldrinem nasbírali zhruba 22 kg měsíční horniny.

Byl to velký okamžik, který se nesmazatelně zapsal do dějin. Však se tehdy splnil odvěký sen člověka stanout na jiném vesmírném tělese! Přijďte si ho do Planetária Praha také připomenout.

VÝROČÍ PŘIPOMÍNÁ I PANELOVÁ VÝSTAVA

50 let od přistání člověka na Měsíci v pražském planetáriu připomíná i venkovní panelová výstava, která vám mimo jiné připomene i to, že v rámci programu Apollo na měsíčním povrchu stanulo celkem 12 astronautů. Shrne také v číslech další důležité detaily, které Apollo provázely. Například, že vůbec první posádka při předletovém testu zahynula. Nebo to, kolik kilo vzorků měsíční horniny bylo na Zemi přivezeno či kolik lidí se na programu Apollo vlastně podílelo.

INFORMACE O PROHLÍDKÁCH MODULU

Vstupné:

  • 200 Kč pro 1 až 2 osoby
  • Vstupenky na prohlídky modulu se prodávají na určitou hodinu, a to 11:00 – 20:00 hodin
  • Vstupy jsou po 15 minutách
  • Je nutné se dostavit nejpozději v objednanou hodinu a nahlásit se na pokladně. Pořadí je určeno časem příchodu
  • Vstupenka zahrnuje i vstup na výstavu v planetáriu

 Pravidla prohlídky

  • Zákaz vstupu se zvířaty, batohy, jídlem a pitím
  • Vstup je povolen pouze osobám starším 8 let
  • Do modulu mohou najednou vstoupit maximálně 2 osoby
  • Doba prohlídky je 10 minut
  • Další informace na www.planetum.cz

Planetarium maketa

Autor: praha.eu, Foto: JT Media

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom