Lesy hlavního města Prahy a jejich letní program

Teploměry opět hlásí rekordní čísla a proto není jistě od věci se podívat, co za aktivity naleznete v areálech Lesů hlavního města Prahy. Dobrým tipem na výlet může být třeba zookoutek v malé Chuchli, kde najdete více než třicet druhů volně žijících živočichů z naší přírody a fungující občerstvení. Pro děti jsou pak připraveny příměstské tábory v ekocentru Prales (Pražské lesní středisko).

Příměstské tábory

V poslední době velmi oblíbený koncept příměstských táborů praktikují i Lesy hlavního města Prahy. Děti si vyzkouší netradiční aktivity, poznají nové kamarády z okolí a užijí si spoustu zábavy, přitom ale spí každou noc doma ve své posteli a vy si o ně nemusíte dělat žádné starosti. Takový zážitek vašim dětem můžeme nabídnout v ekocentru Prales v pražských Kbelích, kde letos zažijí opravdové indiánské léto. Připraveny jsou dva termíny příměstského tábora nabitého zážitky a zábavou pod vedením zkušených lektorů ekologické výchovy.

Malí indiáni se vydají po stopách bizonů, vyrobí si vlastní totem i luk, naučí se pracovat s přírodními materiály a vyzkouší si svoji obratnost a spolupráci s dalšími členy svého indiánského kmene. To vše v souladu s přírodou v areálu ekocentra Prales.

Tábor, který proběhne ve dvou turnusech od 8. 7. do 12. 7. a od 26. 8. do 30. 8. 2019, je vhodný pro děti prvního stupně základních škol a naši lektoři se jim budou plně věnovat od 8:30 do 16 hodin. Cena za účastníka je 2 000 Kč, oběd, pitný režim a výtvarné potřeby jsou v ceně. Dopolední a odpolední svačinku připravte dětem s sebou.

Lesy HMP tabor

  • S přihláškami na tábor i s vašimi dotazy se neváhejte obracet na Kateřinu Swólovou na telefonním čísle 778 716 582 nebo na e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  • Příměstské tábory naleznete také na Facebooku 
  • Nabídku táborů Domů dětí a mládeže HMP naleznete ZDE

Lesní zookoutky

Součástí takřka každé hájovny býval v minulosti menší výběh nebo ohrada, kde se zotavovala zraněná lesní zvěř, o niž se sám lesník staral. Lesy hl. m. Prahy tuto tradici i nadále ctí a v pražských lesích provozují hned několik zookoutků.

Největší a nejznámější z nich se nachází v Malé Chuchli, další jsou v Hostivařském lesoparku, v Kunratickém lese a v Kamýku. Všechny opravy i běžný provoz zookoutků financuje hlavní město Praha. Zookoutky, které spravujeme, jsou součástí Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Do zookoutků stanice umisťuje živočichy s trvalým handicapem, kteří se již nemohou vrátit zpět do volné přírody.

Ročně zookoutky navštíví statisíce návštěvníků.

Zookoutek Malá Chuchle

Lesní zookoutek v Malé Chuchli je celoročně volně přístupný areál u hájovny v Chuchelském háji, kde se návštěvníci mohou z bezprostřední blízkosti seznámit se zástupci české přírody. Lesy hl. m. Prahy zde pečují o více než 30 druhů živočichů, kteří se kvůli svému trvalému zdravotnímu či jinému handicapu již nemohou vrátit zpět do volné přírody a v zookoutku nacházejí důstojný náhradní domov.

Zookoutek představuje takřka ideální místo, kde lze zblízka pozorovat zvířata naší přírody, stejně jako ta, která u nás zdomácněla. Mezi obyvatele zookoutku patří například jelen evropský, prase divoké, rys ostrovid, liška obecná nebo výr velký. Nové obyvatele naší přírody zastupují třeba psík mývalovitý, nutrie říční nebo norek americký.

Akce v zookoutku

Lesy hl. m. Prahy v zookoutku pořádají vzdělávací akce pro žáky pražských škol i pro veřejnost. Lesníci zde vedou komentované prohlídky, během nichž se účastníci mohou zapojit i do krmení vybraných druhů živočichů. Krmení je mimo tuto výjimku v zookoutku přísně zakázáno, neboť by živočichům mohlo vážně uškodit. Kdokoli ale může přinést suché pečivo nebo jablka a nechat je pro zvířata na označeném místě.

Lesníci v areálu zookoutku také nabízejí speciální program Lesní zvěř, při němž se děti prostřednictvím her seznámí s jednotlivými zástupci živočišné říše české přírody a proniknou do zákonitostí, podle nichž se řídí život zvěře ve volné přírodě.

Zdejší srub je pak základnou pro populární noční zážitkový program Noc v lese, během něhož se děti setkají se záhadnými nočními živočichy, kteří se probouzejí teprve za soumraku.

Kromě programů pro školní kolektivy zde Lesy hl. m. Prahy pořádají i víkendové akce pro veřejnost, například Křtiny muflončat, Seznámení s jeleny, Pohádkový les aj.

Občerstvení

V zookoutku funguje stánek s občerstvením. Od 1. 4. 2019 má otevřeno pondělí-pátek od 11 do 18 hodin a v sobotu a v neděli od 10 do 19 hodin.

Kudy do zookoutku?

Ze stanice Smíchovské nádraží jeďte 5 minut autobusem (č. 129, 241, 244, 314, 318) do zastávky Malá Chuchle. U kostela v ulici V Lázních se můžete napojit na žlutou turistickou trasu, která zookoutkem přímo prochází.

Jako přístupovou cestu lze využít také cyklostezku A112, která propojuje Velkou Chuchli a sídliště Barrandov a chuchelským lesem vede takřka až do zookoutku.

Lesy HMP jelen

Foto: www.lhmp.cz

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom