Za kulturou: České muzeum hudby

 Další díl seriálu Prahy volnočasové nás zavedl do Českého muzea hudby, které spadá pod specializovanou část Národního muzea zaměřenou na materiály s hudební a instrumentální tematikou. Sídlí v přestavěném bývalém kostele svaté Máří Magdalény a skýtá neobyčejnou možnost zaposlouchat se do hudební historie. Na otázky nejen o hudbě jsme se zeptali vedoucí oddělení práce s veřejností a marketingu Kamily Marešové.

Rozhovor: Kamila Marešová


České muzeum hudby sídlí v budově někdejšího klášterního kostela. V minulosti zde sídlil mimo jiné také poštovní úřad. V čem je tato budova jedinečná pro potřeby muzea?

Krom poštovního úřadu tu ještě byla četnická kasárna, četnictvo také zapříčinilo tu zásadní přestavbu místa – vestavbu schodiště a pavlačí. Máme opravdu krásnou a architektonicky zajímavou budovu navíc v centru Malé Strany.

 

Na co se mohou návštěvníci těšit v letní sezoně?

V létě plánujeme hlavně doprovodné akce pro rodiny s dětmi, například komentovanou prohlídku expozice hudebních nástrojů pro děti i dospělé s názvem „Když nástroje slezou z vitrín…“ Po prohlídce navíc následuje malá hudební dílnička, kde si účastníci zazpívají a zahrají na nástroje z orffova instrumentáře.

Také bude po celé prázdniny otevřen nejnovější výstavní projekt Českého muzea hudby -  Import / Export / Rock´n´roll, výstava která mapuje pohyb hudby v normalizačním Československu.

 

Jaké je vstupné a mohou se v muzeu uplatňovat nějaké slevy?

Běžné vstupné na osobu je 120 Kč, snížené za 80 Kč, které platí pro seniory, studenty a další skupiny. Následně rodinné vstupné za 200 Kč. Nově si návštěvníci mohou zakoupit pětidenní vstupenku za 260 Kč, která je opravňuje ke vstupu do všech 9 pražských objektů Národního muzea včetně Historické budovy Národního muzea.

 cmh

Foto: české muzeum hudby zevnitř

Muzeum je součástí každoroční akce "Pražská muzejní noc". Můžete nám přiblížit, kolik na takovou akci přijde lidí a co konkrétně je na muzejní noci přitahuje?

Každoročně návštěvníky počítáme v řádech tisíců, ale vždy nejvíce záleží na počasí. J Do všech objektů je vstup zdarma a je realizován bohatý doprovodný program a navíc noční, nezvyklá návštěva je návštěvnicky velmi atraktivní.

 

Má České muzeum hudby i další pobočky, nebo jsou všechny expozice vystavovány na jednom místě?

Ano, máme ještě další objekty, které je možné navštívit. V Praze najdeme Muzeum Antonína Dvořáka, které leží nedaleko I. P. Pavlova, Muzeum Bedřicha Smetany, umístěné hned vedle Karlova mostu a Památník Jaroslava Ježka, takzvaný Modrý pokoj v Kaprově ulici. Další objekty jsou mimopražské – Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích a Památník Josef Suka v Křečovicích. 

 

Je v muzeu exponát, s kterým máte vy osobně spojený nějaký zážitek a pozvala byste na něj veřejnost?

V expozici historických hudebních nástrojů je jich velká spousta, pokud bych měla vybrat jeden, tak asi „Rožmberská kapela“, což je soubor renesančních nástrojů, který je ve sbírkách Národního muzea prakticky už od samotného počátku existence naší instituce.  Byl to vlastně dar k jeho založení.

A pak ještě celá, již zmiňovaná výstava Import / Export / Rock´n´roll, která mapuje naši nedávnou hudební historii, s kolegy jsme ji společně připravovali a zážitků je tam opravdu nepočítaně. 

 Import Export 01

Foto: Plakát výstavy Import / Export / Rock´n´roll

Co nabízí České muzeum hudby dětským návštěvníkům?

Výstava i expozice ukrývá různé interaktivní prvky, které si děti určitě užijí. Máme také velkou plejádu různých hudebních dílniček a akcí nebo i zmiňovaný program Když nástroje slezou z vitrín, vždy o nich informujeme na webu Národního muzea.

 

Jak dlouho zabere návštěva muzea hudby? A co byste doporučila stihnout lidem při jejich první návštěvě?

Běžná návštěva je na cca 1-2 hodiny, ale někdy u nás návštěvníci umí strávit i podstatnou část dne. Určitě bych doporučila výstavu Import / Export /Rock´n´roll a expozici historických hudebních nástrojů Člověk – nástroj – hudba.  


České muzeum hudby

Z webu nm.cz:

České muzeum hudby schraňuje materiály s hudební tématikou ve sbírkách Národního muzea. Ve svých fondech uchovává na 700 000 dokladů hudební historie - rozsáhlý notový archiv, fonotéku, sbírku hudebních nástrojů, nebo pozůstalosti či sbírky Muzea Bedřicha Smetany a Muzea Antonína Dvořáka.

Cílem je také uchovat a rozvíjet postavení muzea jako největšího a nejvýznamnějšího hudebněhistorického pracoviště tohoto typu v České republice, které je uznáváno i v zahraničí.


Pokud se vám rozhovor z Českého muzea hudby líbil, přečtěte i další díly našeho seriálu, ve kterém se vydáváme za kulturou s Prahou volnočasovou. Více naleznete také na našem Facebooku. Užitečné informace o Českém muzeu hudby naleznete na webu Národního muzea.

Foto: archiv / www.nm.cz

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom