Nebe nad střechou Lucerny

Jedna z mnoha pražských střech s neuvěřitelně podmanivým výhledem na všechny krásy Prahy. To je střecha pražské Lucerny, kam nás zavedl další díl našeho seriálu Kam v Praze za kulturou.

Střecha Lucerny je trochu jiná, je kaskádovitá, neskutečně dokonalá, ale veřejnosti otevřená zatím pouze soboty, neděle a pondělky od 15.00 do setmění. Za to je přístupná všem, bez omezení za drobný poplatek 100 Kč za dospělého.

Za nápadem znovuotevřít návštěvníkům tento unikátní prostor nestojí nikdo jiný než Ondřej Kobza, který společným úsilím proměnil střechu Lucerny v multikulturní prostor, kam aktuálně můžete zajít na výstavu dotýkající se nejenom historie Komplexu Lucerny, ale také, a především rodiny Havlových. Výstava je nazvaná "Jak Lucerna povznesla velkoměstský ráz Prahy". Můžete si ji prohlédnout na 15 válcích, na nichž bývaly nádražní jízdní řády. Nyní slouží jako originální výstavní plocha. Přijďte se podívat na strhující příběh budování paláce Lucerna, který patřil jedné rodině. Přestože je Lucerna více než stoletá dáma, umí stále zaujmout. Autorkou výstavy je novinářka a autorka životopisu Miloše Havla‎, Krystyna Wanatowiczová.

IMG 4437

Foto: Střecha Lucerny skýtá různé možnosti kulturního vyžití

Letošní rok je též ve znamení otevřené zahrádky, která smysluplně dotváří koncepci zeleně města, dle organizátorů: „Cílem je ukázat návštěvníkovi, že stačí jedno malé gesto k tomu, abychom vytvořili lepší podmínky pro život ve městě pro hmyz, ptáky i pro sami sebe. O návrh se postaral ateliér krajinářské architektury M² krajinářská architektura pod vedením Martiny Imramovské a realizaci zabezpečila firma Zahradní Architektura Kurz v čele s významným odborníkem na zelené střechy Alešem Kurzem. Součástí programu bude cyklus přednášek a workshopů v dramaturgii projektu Hænke. Cílem těchto pravidelných setkání je zvýšit povědomí veřejnosti o klíčových aspektech spojených s budoucností života ve městě a hledat odpovědi na to, jaké funkce by v nich měla plnit příroda a rostliny.“ Sami si zkuste vychutnat radost z vůně citronovníků, fíkovníků, zkouknout krásy olivovníků či granátových jablíček, které se až překvapivě dokonale hodí právě do města. O možnostech vytvořit si vlastní rajskou zahradu uprostřed rušeného centra se nejlépe dozvíte právě od členů týmu Hænke.

IMG 4455

Foto: nádherný výhled z vrcholu pražské Lucerny

Skvělou a velmi vítanou novinkou oproti předešlým rokům je menší, ale o to lépe vybavený bar, kde vám namíchají osvěžující drinky i připraví něco dobrého k zakousnutí. Naproti baru je již připravené piano, které je k dispozici každému hudebnímu nadšenci. Stejně jako minulý rok bude možné si na střeše při rozednění zacvičit jógu. Také je možné si objednat individuální, ale i skupinovou prohlídku střechy. S radostí lze zajistit event přímo na míru pro vás, vaše přátelé nebo celou firmu. Nezapomeňte však, že vedle střechy bydlí spousta starousedlíků, kteří mají rádi svůj klid, nebojte se – mile rádi se s vámi o něj podělí.

Fenomén je střechy je tu! a je senzační, co myslíte?

Autor textu a fotografií: P. Páleníková

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom