Svět knihy Praha slaví 25. ročník v latinskoamerickém stylu

Od 9. do 12. května 2019 zaplní výstaviště v Holešovicích 25. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha. Tuzemským čtenářům představí tvorbu desítek autorů z Česka i zahraničí, kteří do Prahy zavítají osobně. Výjimečnou událostí bude jistě setkání s dvěma významnými spisovateli oceněnými Nobelovou cenou za literaturu: Hertou Müllerovou a Mariem Vargasem Llosou. Původem peruánský literát reprezentuje hlavního hosta jubilejního ročníku, jímž je Latinská Amerika. Zásadní pozornost letošního programu je pak věnována tématu Paměti a vzpomínek.

Přítomnost Herty Müllerové a Maria Vargase Llosy na Světě knihy Praha je vyvrcholením několikaletého jednání. Jejich účast na 25. ročníku bude bezesporu patřit k literárním událostem roku, Llosa díky pozvání organizátorů veletrhu dokonce zavítá do Česka poprvé. Oba autory lze bez nadsázky označit za spisovatelské hvězdy, jejichž tvorba překročila hranice domovských zemí, jak dokládá i Nobelova cena za literaturu. Německá prozaička a básnířka ji obdržela v roce 2009, latinskoamerický literát o rok později. Čeští čtenáři budou moci tyto osobnosti poznat nejen při debatách, ale také prostřednictvím nových překladů jejich děl, která u příležitosti 25. Světa knihy Praha vycházejí. Nakladatelství Argo připravilo Llosovy romány Chvála macechy (Elogio de la madrastra) a Pětinároží (Cinco esquinas), první z textů v překladu Jana Hlouška, druhý Anežky Charvátové, v nakladatelství Bourdon pak vychází v překladu Ivety Gonzálesové autobiografická kniha Volání kmene K dříve přeloženým knihám Herty Müllerové přibude titul Liška lovec (Der Fuchs war damals schon der Jäger). Na pulty ho uvádí Mladá fronta v překladu Radky Denemarkové.

Mario Vargas Llosa a Herta Müllerová se také sejdou na společném večeru, který je plánován na 11. 5. v kině Lucerna. Moderace se ujme Jakub Železný a téma debaty se zaměří na význam literatury pro hlas svobody i politický boj. „Obě tyto osobnosti spojuje výrazné politicko-společenské angažmá, očekávám debatu, která výrazně přesáhne rámec literatury. Což je přesně směr, jímž se chceme ubírat, stejně jako ostatní knižní veletrhy ve světě chceme být především festivalem myšlení,“ uvedl ředitel veletrhu Radovan Auer. Příspěvkem k tomuto přesahu je i hlavní téma letošního ročníku, jež se zaobírá Pamětí a vzpomínkami. Dramaturgie Světa knihy Praha je pojímá co nejšířeji: od orální historie přes memoárovou literaturu až po vztah k dějinám obecně.

Paměť a vzpomínky ve svých dílech velmi často tematizují autoři, kteří zastupují hlavního hosta 25. ročníku, tedy Latinskou Ameriku. Vedle Maria Vargase Llosy, ve Španělsku žijícího peruánského spisovatele, literaturu tohoto zámořského regionu také přiblíží původem argentinský prozaik Rodrigo Fresán či představitelka takzvané nové argentinské prózy Mariana Enríquezová. Z Mexika pochází Álvaro Enrigue, který dorazí z New Yorku, kde žije. Stejně jako David Unger, jenž je přesto vnímán jako jeden z nejvýznačnějších žijících guatemalských autorů. Svět knihy Praha letos v květnu také navštíví Luis Fayad z Kolumbie a Francisca Cárcamová z Chile. Latinskoamerickou literaturu navíc v programu veletrhu doplní i poznávání tamní kultury, s níž zájemce seznámí výstavy, filmové projekce, koncerty či ochutnávky pro nás exotické kuchyně. Pestrost Latinské Ameriky se také promítla do vizuálu 25. ročníku, v němž lze rozpoznat národní barvy jednotlivých států.

Letošní Svět knihy Praha návštěvníkům přinese ale i široký přehled současné evropské literatury. Například hlavní téma Paměť a vzpomínky se odráží i v tvorbě španělského spisovatele Javiera Cercase a irského prozaika Johna Banvillea, nositele ceny Man Booker Prize. Pozvání na veletrh přijal i francouzský autor Bernard Minier, jenž je hvězdou detektivního žánru. Na Světu knihy Praha se tedy můžeme těšit hned na „trio“ hvězdných autorů thrillerů – Roberta Bryndzu, Tima Weavera a zmiňovaného Bernarda Miniera. Díla Francouze Alaina Finkielkrauta a rakouského literáta Roberta Menasseho zase svědčí o zájmu těchto tvůrců o širší, evropský kontext. Ten na 25. ročníku návštěvníkům nabídne také mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha, a to v novém pavilonu Café Evropa. Vyhrazen je debatám o evropské literatuře i myšlení. Svět knihy Praha chce tímto projektem akcentovat příslušnost české literatury a kultury k evropskému kulturnímu i myšlenkovému prostoru.

svet knihy 2019

Pořadatelé Světa knihy Praha oznamují dalšího hvězdného hosta

Na poslední chvíli  oznámili pořadatelé 25. ročníku mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha (9. – 12. 5. 2019) další hvězdné jméno na seznamu letošních hostů. Je jím mystik a legenda mnoha uměleckých žánrů Alejandro Jodorowsky.

"Alejandro Jodorowsky měl dorazit již v minulém roce věnovanému komiksu, vzhledem k pokročilému věku a obavám o své zdraví však návštěvu Prahy na poslední chvíli zrušil. Velmi jej to především s ohledem na jeho české fanoušky mrzelo. Udržovali jsme s ním nadále kontakt. Pochází z Chile, dlouhou dobu tvořil v Mexiku, skvěle tedy zapadá i do letošní prezentace latinskomaerické literatury. V posledních dnech jednání nabrala na obrátkách a předevčírem jsme si jeho návštěvu definitivně potvrdili a zakoupili letenky," popisuje peripetie se získáním autora Radovan Auer. "Definitivně tomu, že dorazí, ale uvěřím, až mu na holešovickém výstavišti stisknu ve čtvrtek ruku."

Do kinematografické historie se Jodorowsky zapsal westernovým snímkem El topo nebo kultovní Svatou horou, v nichž si i zahrál. Ve filmu stejně jako v komiksu ho ovlivnil jeho příklon k surrealismu a zájem o mystično, který se projevuje i v jeho vlastní terapeutické nauce – psychomagii. V komiksové tvorbě je významná jeho spolupráce s francouzským kreslířem Moebiusem. Fanoušci jej  znají díky rozsáhlému cyklu ze  světa  Incalu (Incal, Kasta

metabaronů,  Technokněží). Do  své imaginace  bez  hranic vtáhl Jodorowsky  české  čtenáře

komiksů také v portrétu  mocného  renesančního rodu Borgia  nebo v duchovním tibetském

příběhu Bílý Láma.

"Domluvili jsme se s Alejandrem Jodorowskym, že pro své fanoušky udělá velkou prezentaci ve čtvrtek 9. 5. v 18. hodin v open air prostoru „Gauč ve Stromovce“ na holešovickém výstavišti. A v pátek na stejném místě od 14 hodin bude mít ještě autogramiádu pro ty, kteří nestihnou čtvrteční setkání,“ upřesňuje program návštěvy Guillaume Basset, dramaturg festivalu. „Víme, že je vše na poslední chvíli a termín není ideální, ale je to zázrak, že Alejandro Jodorowsky do Prahy dorazí. Je to poprvé a myslíme si, že si určité úsilí fanoušků zaslouží,“ dodává Basset.


SVĚT KNIHY PRAHA 2019 v číslech

Veletrh:

Počet vystavovatelů:                                                              461

Počet stánků:                                                                        214

Plocha:                                                                                 3 790 m2

Počet zemí a regionů – vystavovatelé:                                     31

Argentina, Brazílie, Česká republika, Čína, Dánsko, Dominikánská republika, Finsko, Francie, Chile, Indie, Izrael, Kolumbie, Kuba, Maďarsko, Mexiko, Německo, Norsko, Peru, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Rusko, Řecko, Skotsko, Slovensko, Španělsko, Švédsko, Tchaj-wan, Ukrajina, USA, Velká Británie

Literární festival:

Počet účinkujících:                                                               769

Počet programů:                                                                  685

Počet výstav:                                                                       17

Počet zemí a regionů – účinkující v programech:                     32

Argentina, Belgie, Brazílie, Česká republika, Čína, Dánsko, Finsko, Francie, Guatemala, Chile, Irsko, Keňa, Kolumbie, Kuba, Kypr, Maďarsko, Mexiko, Německo, Nigérie, Norsko, Peru, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Ukrajina, USA, Velká Británie

Celkem se na veletrhu a festivalu prezentují hosté ze 38 zemí a regionů světa.


25. ročník MEZINÁRODNÍHO KNIŽNÍHO VELETRHU A LITERÁRNÍHO FESTIVALU

Místo konání: Průmyslový palác, Výstaviště Praha

9. - 12. května 2019

Pořadatel: Svět knihy, s.r.o., společnost Svazu českých knihkupců a nakladatelů

Záštita: ministr kultury ČR, primátor hl. m. Prahy, starosta MČ Praha 7

Finanční podpora: Ministerstvo kultury ČR, Magistrát hl. m. Prahy, MČ Praha 7

Facebooková událost: ZDE

Foto: archiv

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom