Jarní prázdniny v Praze

V hlavním městě se již rodiče s dětmi těší na jarní prázdniny. Letos však plány velmi výrazně omezuje pandemie koronaviru. Víme, že se v tomto období hledá inspirace hůře, proto vám přinášíme tipy na letošní jarňáky v Praze.

Jarní prázdniny 2021 v Praze proběhnou v termínu:

  • 22. 2. – 28. 2. 2021 pro Prahu 1 až 5
  • 1. 3. – 7. 3. 2021 pro Prahu 6 až 10
Procházky

Letošní jarní prázdniny budou jako stvořené na procházky (nejen) starou Prahou.

Projděte se po Starém Městě a přes Karlův most se zajděte podívat na Kampu a Malou Stranu. Lanovka na Petřín má každý rok v březnu krátkou pauzu z důvodu údržbě, takže využijte únorové týdny a než se zastaví, vyjeďte se podívat k rozhledně a zrcadlovému bludišti: dovnitř se asi nepodíváte, ale i docela obyčejná zimní procházka petřínskými parky má své kouzlo. Zajděte si poslechnout zvonkohru na Loretánském náměstí, nebo se projděte malebnými uličkami Nového Světa.

Chtěli byste zkusit spíše předměstí? Pak si užijte třeba údolí Tiché a Divoké Šárky, vypravte se na Černý Most k rozhledně Doubravka nebo do Prokopského údolí. Hlídejte si termíny, pokud to PES dovolí, chystá se znovuotevření a prodloužení výstavy Rembrandt v Národní galerii a výstavy Sluneční králové v Národním muzeu. A ještě doplníme skvělý tip pro děti: rozhodně nic nepokazíte návštěvou Národního technického muzea a Národního zemědělského muzea: kromě zajímavých interaktivních expozic si užijete vyhlídku ze střešní terasy, navíc od muzeí je to jen pár kroků do parku na Letné.

Výstava Jizerská 50 / Viděna šesti

Padesátý třetí ročník ikonického závodu v běhu na lyžích zachytily významné osobnosti české fotografie: Jiří Langpaul, Jan Šibík, Daniel Hušták, Markéta Navrátilová, Lukáš Dvořák a Tomáš Vocelka. Šestice výrazných českých fotografických osobností se nechala inspirovat fenoménem běžkařského závodu Jizerská 50, který se stal impulzem pro nasnímání této události svébytným charakterem jejich vizuálního pojetí.

Více informací najdete také v článku od Praha sportovní.

Jiri Langpaul portrety J50 3

Foto: J. Langpaul - portréty J50

Jan Šibík (*1963) zaznamenává Jizerskou 50 svým charakteristicky silným reportážním rukopisem, byť sportovní fotografii se nikdy aktivně nevěnoval. Jeho černobílé fotografie tak pojímají tuto sportovní událost jako příběh závodu, se všemi radostmi i bolestmi jejich účastníků.

Markéta Navrátilová (*1972) je naopak specialista na sportovní fotografii; přesně ví z jakého místa, pod jakým úhlem pohledu vytvoří emocionálně silnou fotografickou výpověď, ve které dokáže zachytit unikátní dynamiku tohoto zimního sportu.

Jiří Langpaul (*1974) se jako jediný ze šestice zúčastněných věnuje fotografování Jizerské 50 již několik let. Opakovaně se vrací na místo v Jizerských horách, kde pořizuje portréty jednotlivých závodníků; amatérských, profesionálních, mužů i žen všech věkových a výkonnostních kategorií.

Tomáš Vocelka (*1965) naopak Jizerskou 50 vnímá v její celistvosti, z nadhledu, z ptačí perspektivy, kterou mu poskytuje focení z výšky malého sportovního letadla. Vznikají tak unikátní, velmi silné výtvarné kompozice, kde klikatící had závodníků vytváří s okolní přírodou kompaktní celek.

Daniel Hušták (*1990) ke svému fotografování přistupuje ze zcela jiného úhlu pohledu. Celkový dojem ze závodů skládá z jednotlivostí, možná až banalit, drobných věcí či minimalistických prvků, které ve výsledku celý závod tvoří. Jeho fotografie jsou pohledově minimalistické, velmi čisté a zcela prosté jakýchkoliv konkrétních osob. Poslední ze šestice je výrazná fotografická osobnost z oblasti aktu a módní fotografie.

Lukáš Dvořák (*1982) nefotografuje v místě závodu, svoje vnímání Jizerské 50 hledá v kráse a dokonalosti ženského těla; těla plného života a energie, což je v podstatě obecně charakteristické pro všechny účastníky tohoto těžkého a krásného závodu současně.

Tip pro děti

Pozoruhodná atrakce, která je od listopadu loňského roku k vidění v horní odbavovací hale hlavního nádraží, udělá radost dětem i dospělým příznivcům stavebnice LEGO. Poskládáním 324 tisíc kostiček vznikl věrný LEGO model pražského hlavního nádraží se spoustou autentických detailů, které k tomuto místu patří.

Lego vystava

Lego model  hlavní nádraží | Zdroj: Správa železnic

Film a videomapping

Ani příznivci filmu nepřijdou tak úplně zkrátka. I přes nepříznivou epidemiologickou situaci mohou vyrazit do kina. Každý den pro ně Autokino Strahov připravuje program a láká do prostoru stvořeného pro ten pravý zážitek z filmových projekcí v pohodlí vlastního automobilu. V nabídce jsou i filmy pro děti. Před návštěvou kina si můžete užít příjemnou procházku kolem stadionu a vychutnat si krásnou vyhlídku na Prahu nebo výhled na západ slunce.

Jestli máte v plánu vycházku do Karlína, doporučujeme se na ni vypravit ve středu a ve správný čas dorazit k Invalidovně. Každou středu od 18.00 probíhá audiovizuální instalace na fasádě západního křídla Invalidovny. Podoba instalace Dreamtime of Invalidovna se každý měsíc mění.

Masopustní pátrací hra s QR kódy

SOVOLEPKA - Stezka je součástí hry "soví 100pou"

Předškolní oddělení DDM Stodůlky pro vás připravilo bojovku k 30. výročí jeho založení. Bojovka je v duchu Masopustu, kde se seznámíte s maskami, které chodí v masopustním průvodu a pomocí QR kódu se dozvíte více informací o zvycích a obyčejích v masopustním čase. Doporučujeme zapojení rodičů či dospěláka, abyste získali písmenko do šifry.

Místo: Panská zahrada (zahrada se nachází mezi KD Mlejn a ZŠ Kuncova) k prameni Prokopského potoka

Čas: Od 1. 2. 2021 do 28. 2. 2021

Co vás a vaše děti čeká:

Čeká na vás 12 zastavení v Panské zahradě, která budou označena žlutými, oranžovými a zelenými stužkami. Na každém zastavení bude úkol pro mladší i pro starší. Můžete se těšit na sportovní i šifrovací úkoly.

Úkolem je rozluštit šifru, získat písmenko a sestavit heslo, za které účastník obdrží sovolepku do hrací karty. Sovolepku si vyzvednete v recepci DDM Stodůlky.

Kompletní pravidla hry "soví 100pou".

MASOPUST: kvíz

Zkuste si s námi, jak moc znáte Masopust.

Na konec našich proseckých oslav Masopustu jsme si pro vás připravili ještě malý kvíz, ve kterém se dozvíte, co všechno o Masopustu víte a nevíte.

Abychom neseděli stále před monitory počítačů, rozhodli jsme se vás na kvíz vytáhnout ven. Konkrétně k nám, před Dům dětí a mládeže Praha 9 – Prosek. Kousek za plotem zahrady, kde jsme již ozdobili Jitrnicovník, jsme pro vás připravili sérii zastavení s otázkami. Pro ty z vás, kteří kvíz zvládnou absolvovat celý a vhodí nám hrací kartu do poštovní schránky, bude připravena drobná odměna.

1ddm 672 masopust kviz

Kdy akce proběhne?

V týdnu od 22. února do 28. února 2021.

Kde akce proběhne?

V parčíku před zahradou DDM Praha 9 (Měšická 720/2).

Jak dlouho akce potrvá?

Samotný kvíz vám nezabere více jak půl hodiny, soutěžit bude možné jen v průběhu jednoho týdne.

Platí se za akci něco?

Ne, tato akce je pro vás zdarma.

Je třeba se dopředu registrovat?

Není, Soutěžní karta ke kvízu bude umístěna na webu ke stažení, nebo na plotě DDM, kde si ji budete moci vyzvednout.

Je třeba si něco dopředu připravit?

S sebou jsou potřeba psací potřeby, hodit by se mohly také pastelky.

Foto: archiv DDM/J. Langpaul - portréty J50/Správa železnic/pixabay

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom