Kresba s DDM Praha 10 - Dům UM

Dům dětí a mládeže Praha 10 – Dům UM si pro vás připravil návod kresby podzimní větvičky. Inspirujte se s námi a zkuste si něco namalovat také doma se svými dětmi. 

Podzimní větvičky

Pomůcky: čtvrtka A4/A3, vodové barvy, misky na vodu, štětce (různé velikosti), hadřík.

Podzimní barvy přírodnin: červená, oranžová, žlutá, zelená, hnědá, béžová.

Pracovní postup: Připravíte si přírodní větvičku, kterou si pozorně prohlédněte. Všímejte si tvaru a barev, které vidíte ve větvičce a v plodech. Jedná se o barvy, které se na podzim často v přírodě objevují. Větvičku si položíte na čistý papír, abyste viděli dobře i drobné detaily. Vodové barvy si navlhčíte. Barvy se pak budou lépe nanášet a dosáhnete tím větší sytosti barev. Na čtvrtku nakreslíte, ideálně jedním tahem, hlavní větvičku. Malujete další drobné větvičky a detaily na ní. Barvy ve větvičce kombinujte, lehce zatírejte do sebe. Dále namalujte základní tvary plodů a tenkým štětcem nanášejte různé barvy, které v plodech vidíte. Pokud přidáte do již zaschlé kresby trochu vody, barvy se dají lehce rozetřít. Pokud chcete v barvě dosáhnout světlého odstínu, můžete vlhkou barvu štětcem lehce vytřít. Různá sytost v barvách dá malbě více reálný vzhled.

Přejeme hezké tvoření!

Chameleon – kresba třemi pastelkami

Technika:

Překrýváním primárních barev (různá intenzita, různé vrstvy) vytvoříte široké barevné spektrum v kresbě. Primární barvy: žlutá, červená, modrá.

Kombinací primárních barev získáte barvy sekundární:

  • žlutá + červená = oranžová
  • červená + modrá = fialová
  • žlutá + modrá = zelená

Kombinací sousedních primárních a sekundárních barev získáte barvy terciární: žlutooranžovou, červenooranžovou, červenofialovou, modrofialovou, modrozelenou, žlutozelenou.

Základní barevný kruh obsahuje dvanáct barev spektra.

Pomůcky: kreslící papír (ideálně čtvrtka), tužka, guma, 3 pastelky – žlutá, modrá, červená, čistý papír (zabrání roztírání kresby rukou)

Pracovní postup: Tužkou si nakreslíte podle předlohy (vlastní fantazie) obrys chameleona. Lehce naznačíte tužkou strukturu a detaily. Následně s využitím 3 pastelek stálým vrstvením základních barev (žlutá, červená, modrá) chameleona vybarvíte a postupně vytvoříte pestrobarevnou strukturu těla.

Doporučení: Před kresbou si vyzkoušejte na samostatném papíře různé intenzity vrstev a kombinace základních barev.

Foto: pixabay

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom