DDM Praha 6: Vyrazte s námi na slackline

Už tě nebaví běhat po bytě. Mamka s taťkou mají moc práce, aby ti neustále přihrávali míč přímo na nohu? A dokonce i sousedé hudrují, že jim pořád florbalovým míčkem střílíš do zdi a oni nemohou spát? Zkus třeba vyrazit ven.

Pokud máte zahradu, ideál. Když ne, nevadí. Vyraz do lesa. I v tomhle omezeném režimu je právě čas strávený v přírodě to nejlepší pro každého z nás.

Společníkem ti může být slacklajna. Není těžká, nedělá hluk, pomocí kamaráda či taťky ji lehce natáhneš a zábavu můžeš mít třeba i na půl dne. A když tě to chytne, tak u toho vydržíš týdny. Pokroky budeš dělat rychle.

V první řadě si najdi travnatou plochu, ideálně měkkou pro dopady. K natažení potřebuješ dva stromy, dostatečně silné. Můžeš využít i kovové sloupy, ale ty v lese těžko najdeš. Pro začátek ti stačí základní lajna 10 či 20 metrů dlouhá.

O Slackline

Slackline nebo také zkráceně slack je balancování, chození a skákání na popruhu upevněném mezi dvěma body, například stromy. Na rozdíl od chození po provazu není popruh na slackline natažený napevno, ale je více nebo méně pružný. Počátky této nové zábavy/sportu lze vystopovat do Yosemit, kde si lezci krátili volnou chvíli chozením po řetězech u místních parkovišť.

Existují různé druhy „lajn“. Lajny nízko nad zemí, na kterých se dělají zejména tzv. triky, highlajny natažené několik desítek až stovek metrů nad zemí, lajny nad vodou nebo extrémně dlouhé longlajny.

Slackline se skládá ze tří částí: 2–5 cm širokého popruhu, smyček vypodložených kartonem nebo kusem koberce sloužících jako kotvicí body a napínacího zařízení. Lajnu lze napnout různými způsoby v závislosti na její délce. U těch kratších postačí i dvě karabiny, u delších průmyslové napínáky a u těch hodně dlouhých je nutné použít systém kladek nebo naviják.

Vzhledem k tomu, že je slackline stále ještě novým sportem, vznikají neustále nové triky. V současné době jich je několik desítek od těch lehčích, které zvládne i téměř úplný začátečník, až po ty extrémně náročné, které se zatím podařily jen několika málo lidem nebo třeba i jen jednomu člověku (jako bylo například dříve salto vzad s dopadem na lajnu). Triky se mohou rozdělit do několika skupin: nástupy na lajnu (ze sedu, ze dřepu, výmykem), čelem k lajně (klek, sedy, svíčka), kolmo k lajně (raketa, turek), lehy a skoky.

Další aktivity DDM Praha 6

Hned, jak nám to situace kolem COVID-19 a opatření hygieny dovolí, opět rozjedeme naše kroužky. Třeba i ty na ZŠ Dědina. Těšíme se na všechny jejich účastníky!

ddm praha6 krouzky

Foto: archiv

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom