Různá řešení pro výuku s žáky a studenty doma v Praze

Připravili jsme si pro vás seznam možných aktivit (nejen) pražských institucí a Domů dětí a mládeže, které soustavně připravují materiály pro podporu domácího vzdělávání. 

Velmi zajímavým zdrojem pro výuku je webová knihovna eJMŠKOLY, kde školy Jihomoravského kraje sdílí zajímavé učebnice pro všechny úrovně vzdělávání.

Učebnice online, výukové aplikace a další materiály využitelné pro výuku na dálku, které jsou k dispozici zdarma, sdílí na svém portále i redakce Řízení školy ZDE.

Vzhledem k uzavření škol se česká společnost Corinth rozhodla zpřístupnit svou vzdělávací 3D pomůcku zdarma všem studentům a učitelům pro domácí použití. Aby pro výuku mohl každý žák či student použít své vlastní zařízení, zpřístupňuje Corinth svůj obsah na online platformě Lifeliqe. Corinth pro online vzdělávání lze získat přes kontaktní formulář.

Seznámit se s pomůckou můžete na některý z připravovaných webinářů.

Občankáři.CZ nabízejí edukační materiály, zajímavé pracovní listy, videa pro žáky a metodické postupy pro učitele to vše pro ZŠ i SŠ.

DDM Ulita nabízí dětem různé návody, co a jak si lze vyrobit doma:

DDM Praha 6 nabízí dětem různé nápady, jak si zkrátit doma čas:

Pro výuku občanské výuky nebo společenských věd lze aktuálně využít i mimořádně zpřístupněná všechna speciální vydání Respektu. Můžete si je číst zde na webu, v aplikacích pro Android a iOS. Případně si je můžete stáhnout v PDF

DDM stanice přírodovědců podporuje děti svými zahradnickými listy a vydalo už březnové číslo on-line.

DDM Karlín také přispívá k zlehčení současné nelehké doby a na svých stránkách bude zveřejnovat videa, návody, hry atp., kterými chce rodičům a dětem zpříjemnit dobu koronavirovou.

Královehradecký kraj má podporu v projektu Školy sobě – digitální gramotnost 4.0, který rozjíždí podporu pro školy v oblastech, kde jí nejvíc potřebují. Začínají tam vznikat různá videa na podporu práce v internetovém prostředí.


Zajímavé tipy na volnočasové aktivity pro děti trávící čas doma

Divadlo z Truhlice v lednu roku 2018 uvedlo v premiéře pohádku "Správná Hygiena", ve které Truhlík a Truhlička řeší otázky mytí rukou, dnes tak důležité téma, které si tak děti mohou zábavnou formou připomenout v jejich klipu ZDE.

Český Start Blabu si stanovilo za cíl dodat lidem sebevědomí pro konverzaci v angličtině formou krátkých konverzací. Žáci a studenti mohou na Blabu dělat v angličtině úkoly, povídat si o cestování, ale třeba i počítačových hrách. Důležité je, že si zlepšují angličtinu a čas, kdy musí být nuceně doma, využívají efektivně ke vzdělávání. To samé platí také pro dospělé, kteří nuceně musí nyní trávit čas doma.

Interaktivní knihovnička Booko je nyní také ZDARMA. Díky ní budete mít hned a v bezpečí domova k dispozici více než 100 dětských knížek v moderní podobě s interaktivními prvky, rozhýbanými ilustracemi, hlasem vypravěče a hrami. Kód a návod, jak uplatnit přístup na měsíc zdarma naleznete ZDE.


Stránky, které se pro školy také snaží zajišťovat komplexní podporu pro on-line učení

Studujeme z domova – ŽIVÁ PLATFORMA VÁS UČITELŮ, kde živelně jsou soustřeďovány tipy všech aktivních učitelů, ke kterým se její odkaz zatím dostal.

S rozcestníkem online nástrojů vzdělávání přichází i Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, který svým portálem NA DÁLKU učitelům nabízí inspiraci, aktuální informace a zkušenosti ke vzdělávání na dálku.

Učíme se online s podporou Digikoalice, která si je vědoma jak nelehké je pro školy se v různých nabídkách vyznat a proto bude ZDE DIGIKOALICE pro vás sbírat zajímavé možnosti online vzdělávání.

Podpoře vzdělávání pomocí moderních ITC technologií se věnuje portál VE ŠKOLE, kde lze nalézt nejen výukové materiály pro různé předměty, ale také webináře zaměřené na výuku na dálku, od představení šikovných aplikací pro vzdálenou výuku až po praktické zkušenosti s touto výukou.

Návod jak připravit ON – LINE pracovní listy pro své žáky je možné najít ZDE.

EDUin v rámci svého projektu OTEVŘENÉ VZDĚLÁVÁNÍ nabízí také přehled dostupných bezplatných zdrojů využitelných k on-line vzdělávání.

Podporu školám s on-line výukou se snaží poskytovat také SYPO, kdy od 17. 3. realizují sérii navazujících webinářů věnovaných problematice distančního vzdělávání. V rámci těchto webinářů se budou věnovat praktickým a využitelným postupům a návodům, jak mohou školy online výuku v průběhu karantény realizovat, jak složité a časově náročné to je, jaké konkrétní technologie mohou k online výuce využít. Webináře budou přenášeny živě na YouTube projektu SYPO, záznamy budou umístěny na webu projektu.

Podporu učitelům a inspirace lze čerpat také z Metodického portálu RVP.CZ i v době uzavřených škol. Nabízí mnoho materiálů, které jsou využitelné pro online výuku.

I Intellectus pro učitele připravil Tipy na aktivity v době korona virových prázdnin komplexní seznam informací, nápadů a odkazů, které jinak volně kolují po internetu.


Inspirace pro on-line učení ze zahraničí, většinou v anglickém jazyce

Estonsko v rámci krize COVID – 19 otevřelo i pro ostatní země svá elektronická řešení digitálních vzdělávacích nástrojů na podporu vzdělávání na dálku a sdílejí je ZDARMA ZDE.

Zapojit prvky počítačové hry do výuky si můžete zkusit díky Minecraft for Education (ENG). Ano, jedná se o verzi mezi dětmi tolik oblíbené PC hry uzpůsobené pro vzdělávací prostředí. O tom, jak hra najde skvělé uplatnění při výuce programování nebo chemie, si v češtině můžete přečíst zde. Formulář, díky kterému budete moci Minecraft využívat zdarma až do konce června distančně, naleznete pod tímto odkazem.

  • Dějepisáři určitě ocení službu Old Maps Online (ENG), ve které můžete vyhledávat historické mapy míst na celém světě. Nechybí mezi nimi samozřejmě ani Praha.
  • Učitelům výtvarné výchovy ovládajícím angličtinu se bude hodit Google Arts & Culture (ENG), kde ve vysokém rozlišení najdete fotografie mnoha uměleckých děl.
  • Pro mladé přírodovědce lze zajímavá videa i vzdělávací hry najít na stránkách ptačí akademie BirdAcademy (ENG).
  • Program vědců Skype a Scientist (ENG) páruje vědce a učebny pro krátké, živé rozhovory. Zároveň se přizpůsobuje konverzacím se skupinami, které jsou uvízlé doma, s dětmi a dospělými.
  • Codeacademy (ENG) se v čase karantény dá výborně využít i k učení se programování. Základní kurz je nabízen zdarma.

Pokud budete vědět o dalším ověřeném zdroji, který by zde chyběl, neváhejte a pošlete nám o něm informaci na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Foto: archiv

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom