Přednáškový cyklus trojské zahrady je plný zajímavých témat

Oblíbili jste si přednáškové cykly, které pravidelně začátkem roku pořádá Botanická zahrada hlavního města Prahy? Ani letos o ně nepřijdete. A určitě je na co se těšit.

Trojská botanická zahrada je nejen místem k odpočinku ale i zdrojem poučení. Příkladem jsou třeba série přednášek, které zájemcům přibližují zajímavosti ze světa rostlin. I tento rok je zahrada zařadila do svého programu. A opět se pravidelně konají ve čtvrtek.

Květiny Kyrgyzstánu

Ve čtvrtek 17. ledna Petr Hanzelka pohovoří o květinách Kyrgyzstánu. Bezesporu půjde o zajímavé povídání. Středoasijský Kyrgyzstán je totiž ze zahradnického a botanického pohledu jednou z nejbohatších oblastí střední Asie. Místní flóra se pyšní 4000 druhy, a to jak polopouštními, stepními, tak i rostlinami vlhčích podhorských luk i druhy horskými a velehorskými.

Na této přednášce se také dozvíte, že některé zajímavé druhy ze sušších stepních oblastí se dají pěstovat i v našich podmínkách.

Symbolika rostlin

Zajímá vás symbolika rostlin? Pak třetí lednová přednáška kurátorky Jarmily Skružné je právě pro vás! Symbolika květin, stromů a plodů totiž lidstvo provází odnepaměti. A Jarmila Skružná se ve svém výkladu zaměří hlavně na rostliny ve středověkém umění, pozornost bude věnovat také rostlinným atributům svatých a připomene i rostliny, které jsou zmíněny v Bibli.

Účastníky čeká návštěva zahrady rajské a na závěr odhalení malého tajemství kláštera sv. Tomáše v Praze.

Cykasy a rostliny lásky

Ani další přednášky rozhodně nebudou nudné. Řeč bude například o populárních cykasech, považovaných za současníky dinosaurů, mezi jejichž pěstiteli nechybí ani hvězdy Hollywoodu. Ostatně slušnou sbírkou těchto nahosemenných rostlin se pyšní i sama Botanická zahrada hlavního města Prahy, kde najdete více než 100 druhů.

Romanticky naladit se pak můžete nechat 14. února na přednášce Kláry Lorencové, která vás potěší výkladem o rostlinách lásky a tradiční úloze rostlin v milostném životě našich předků. Naučí vás milostná orákula, i to, které květiny jsou nejlepší při namlouvání, poodhalí vám také kouzlo rostlinných afrodiziak.

Sekvojovce Slovenska

Pokud jste si už loni stihli pořídit novou knihu kurátora dřevin mírného pásma Tomáše Vencálka nazvanou jednoduše Dřeviny, pak si nenechte ujít ani jeho přednášku 28. února, ve které se bude věnovat sekvojovcům Slovenska. Jen pro zajímavost, sekvoje a sekvojovce jsou mezi stromy rekordmany – svou výškou i objemem jednoznačně překonávají téměř všechny ostatní dřeviny. Například sekvoje vždyzelená, která ve volné přírodě roste dnes už jen v amerických horských oblastech Sierry Nevady a v Kalifornii, dosahuje výšky až 150 metrů!

Sekvojovec obrovský je sice oproti sekvoji vždyzelené prcek, i tak v porovnání s ostatními obr – může dosahovat výšky až 80 metrů! A na Slovensku rostou sekvojovce i ve volné krajině – hospodářských lesích, kde často bizarně převyšují okolní lesní porosty.

NÁSTĚNNÝ KALENDÁŘ

Ještě nemáte na rok 2019 nástěnný kalendář? Zajeďte si pro něj do Botanické zahrady hlavního města Prahy, která v letošním roce slaví kulatiny – založena byla v roce 1969. Narozeninový je proto i její letošní kalendář. Představuje fotografie z archivu zahrady, které ilustrují proměnu expozic v průběhu uplynulých padesáti let.

Cena kalendáře: 150 Kč

Kde ho koupíte? Na pokladně skleníku Fata Morgana

PŘEDNÁŠKOVÝ CYKLUS

  • Místo konání: Rostlinné bistro Botanická na talíři
  • Vstupné: 50 Kč

Program:

17. 1. Petr Hanzelka – Za květinami Kyrgyzstánu

24. 1. Jarmila Skružná – Symbolika rostlin, biblické rostliny

31. 1. Vlastík Rybka – Cykasy, mizející svědkové dávných dob

7. 2. Jaroslav Škopek – Zimní ptačí hosté

14. 2. Klára Lorencová – Rostliny lásky aneb Tradiční úloha rostlin v milostném životě našich předků

21. 2. Téma přednášky se připravujeme

28. 2. Tomáš Vencálek – Sekvojovce Slovenska

7. 3. Jan Ponert – Pleurothallidinae, nejbohatší skupina orchidejí?

14. 3. Téma přednášky se připravujeme

21. 3. Igor Bárta – Suiseki-sugestivní kameny

Foto: Michaela Říhová, JT media

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom

BCMath lib not installed. RSA encryption unavailable