Cypřiš vždyzelený: ušlechtilý symbol smutku

Víte, která dřevina si zachovává svou nádherně zelenou barvu i v zimním období? Cypřiš vždyzelený. Přijďte se přesvědčit do Botanické zahrady hlavního města Prahy.

Cypřiš je označení pro rod, který zahrnuje více než 30 druhů jehličnanů. Objevíte ho na úbočí hor a v řidších lesních porostech severní polokoule. Cypřiš vždyzelený je ale i nedílnou součástí alejí, zejména v jižní Itálii – nejznámější je cesta Via Cassia u Poggio Covili - či ve Francii.

Ve Středomoří bývá také často vysazován na hřbitovech a v blízkosti chrámů – kvůli své štíhlé siluetě sahající takřka k nebesům totiž představuje symbol smutku. Traduje se, že ve starém Řecku cypřiše zdobily bránu do podsvětí…

Silná vůně, dekorativní vzhled

Typickým znakem cypřiše vždyzeleného je silná osvěžující vůně (ostatně jako i u ostatních druhů cypřiše), dekorativní vzhled, a rozpukaná hnědošedá borka, která se od kmene odlupuje v dlouhých pruzích.

Šišky má cypřiš vždyzelený elipsoidní až kulovité. Jejich barva je zelená, která se během dozrávání mění v hnědou až šedou. Samičí šišky dozrávají ve druhém roce a na rozdíl od samčích jsou kulatější, až čtyři centimetry dlouhé. Každá jejich šupina obsahuje 5 – 20 semen a většinou ze stromů neupadávají. Samčí šišky jsou podstatně menší, zhruba dvoucentimetrové, jejich tvar je vejčitý a rostou na koncích výhonů.

Dřevo pro sarkofágy

Dřevo cypřiše je tvrdé a trvanlivé. Ne náhodou se v Egyptě uplatňovalo při výrobě sarkofágů faraonů. Z cypřišového dřeva prý byly vyrobeny i šípy Amora, římského boha lásky.

Ve starověku se dřevo z těchto krasavců používalo ve stavebnictví a řezbářství. A pokud se někdy vydáte do Vatikánu a navštívíte Baziliku sv. Petra, všimněte si dveří svatostánku. Ty jsou rovněž vyřezány z cypřišového dřeva.

Přežil řádění ohně

Cypřiš vždyzelený je také odolný vůči vznícení. Přišli na to španělští vědci náhodou, když před několika lety pod záštitou Evropské unie testovali na větší ploše odolnost více druhů středozemních cypřišů proti patogenní houbě. V té době však testované území zasáhl požár a shořelo několik tisíc hektarů lesa. Řádění ohně přežila jen skupina zelených cypřišů.

Co stromy zachránilo? Cypřiš stálezelený má totiž schopnost podržet si vysoký obsah vody. Proto je plameny nepohltily.

Drsné podnebí

I v naší republice cypřiše rostou. A to navzdory tomu, že je u nás pro ně příliš drsné podnebí. V nejteplejších oblastech – na chráněných stanovištích - se jim však daří.

V Botanické zahradě hlavního města Prahy objevíte cypřiše vždyzelené v jižní části venkovní expozice, v oddělení Středomoří a Turecka. Štíhlé, majestátní exempláře rozhodně nepřehlédnete!

ZÁHONOVÉ TRVALKY BOTANICKÉ ZAHRADY HL.M. PRAHY

Jednou z loňských knižních novinek trojské botanické zahrady je titul nazvaný Záhonové trvalky Botanické zahrady hl. m. Prahy od kurátorů Ivety Bulánkové a Petra Hanzelky. Kniha představuje návštěvníkům nejvýznamnější část sortimentu záhonových trvalek, které v Troji najdete.

Autoři se zaměřili i na informace o jejich pěstování a použití na zahradě, dozvíte se rovněž mnoho jiných zajímavostí o vybraných druzích. Stránky jsou doplněny řadou fotografií známých i méně známých zahradních trvalek a jistě usnadní čtenářům výběr vhodných druhů květin i pro jejich vlastní zahrady.

Kde knihu koupíte?

Na pokladně skleníku Fata Morgana

Kolik stojí?

349 Kč

Další informace najdete na stránkách zahrady.

botanicka cypris

Foto: Michaela Říhová, JT media

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom