Nechte se okouzlit půvabem javorů dlanitolistých

Vydáte-li se v těchto dnech do Botanické zahrady hlavního města Prahy, nic vás do oka „nepraští“ víc, než uhrančivě rudé javory dlanitolisté. Jsou prostě výjimečné!

Do Japonské zahrady, kde jich je celá kolekce, na podzim vnášejí nezvyklou barevnost. A tak jsou tyhle středně velké stromy v tomto období absolutně nepřehlédnutelné.

Důležité postavení

Javor dlanitolistý pochází z Japonska, střední Číny a Koreje. Historické prameny uvádějí, že tato dřevina už od samého počátku zaujímá v japonských císařských i soukromých zahradách důležité místo. A to i ve šlechtěné formě – v podobě bonsají.

Není proto divu, že žádány byly i nové kultivary, kterým pěstitelé dávali poetická jména.

Okrasná funkce

Funkce javoru dlanitolistého je především okrasná. A plní ji opravdu skvěle, o čemž se přesvědčíte třeba právě v Botanické zahradě hlavního města Prahy.

Javorů dlanitolistých je mnoho druhů – rozmanitých barev a odlišných tvarů. Narazíte jak na zakrslé formy vysoké do jednoho metru, či vzrostlejší druhy tvořící vyšší keře, tak i malé stromky, které po letech vyrostou do výše čtyř a více metrů.

U nás od  roku 1835

A víte, kde a kdy byl první javor dlanitolistý zasazen u nás? Bylo to v roce 1835 v Královské oboře nedaleko Pražského hradu. Zanedlouho na to si svou sbírku těchto krasavců začala hýčkat i Dendrologická společnost v Průhonicích.

Oslňující javory záhy u nás našly svá místa i v dalších českých a moravských zámeckých parcích, botanických zahradách, arboretrech…

Nejkrásnější okrasná dřevina

Kdo je na vlastní oči spatřil, dá mi za pravdu, že javor dlanitolistý patří k nejkrásnějším okrasným dřevinám. Jeho listy se totiž barevně mění od jara až do podzimu. Přičemž svůj nejkrásnější koncert rozehrává právě v těchto dnech, kdy vám naservíruje úžasnou paletu žlutých, oranžových a karmínových odstínů.

Co způsobuje zbarvení?

Zelené zbarvení je dílem zelených barviv – chlorofylů. Kromě nich se v listech ale objevuje i několik druhů žlutých a oranžových barviv – karotenoidů, kterých mají listy v létě podstatně méně.

Pro život rostlin jsou nezbytné hlavně chlorofyly. Zachycují totiž sluneční záření, jehož energie je díky listovým barvivům využívána v procesu zvaném fotosyntéza, během něhož vznikají látky tvořící rostlinné tělo.

Koncem léta však fotosyntéza klesá, listy stárnou a začne pomalu mizet i chlorofyl. A o slovo se tak přihlásí žluté a oranžové karotenoidy, které jsou vůči rozkladu odolnější. Nebo další barviva zvaná antokyany, která mají nejčastěji odstíny červené a purpurové.

Jedna z největších sbírek v ČR

Co dodat na závěr? Snad ještě to, že Botanická zahrada hlavního města Prahy si tyto nádherné javory považuje.  Aby také ne. Ve zdejší Japonské zahradě je jedna z největších sbírek kultivarů této dřeviny v České republice! Přijďte se také nechat unést jejich půvabem.

Foto: Michaela Říhová, JT media

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom