Brslen: Krásný, ale jedovatý unikát v Botanické zahradě

Často tyhle dřeviny přehlížíme jako křoví. Přitom brsleny jsou půvabné, skromné a velkou parádu udělají snad v každé zahradě. Nejkrásnější jsou právě na podzim. Přijďte se přesvědčit do Botanické zahrady hlavního města Prahy.

Brslen je zajímavý a nenáročný keř, podle druhu opadavý i stálezelený. Svou plnou krásu odkryje až na sklonku léta, kdy okouzlí svým podzimním zbarvením, které dokáže u některých druhů doslova vyrazit dech.

Po celém světě existuje přes 170 druhů brslenů, liší se od sebe jak velikostí, tak zbarvením listů, či okrasnými plody, ale i možnostmi tvarování.

Brslen evropský

Asi nejznámější je nenápadný brslen evropský. Je to takový náš domácí druh rostoucí nejčastěji při okraji lesů a podél cest. Velmi poslouží těm, kdo mají zahradu v prudkém svahu. Dokáže totiž rychle vytvořit hustý kořenový systém, který zabrání sesuvům půdy. A tím, že je brslen evropský hustý a rozroste se až do čtyřmetrové šíře, je i dobrou ochranou proti větru.

Na podzim se na brslenu evropském objevují krásné bílé, načervenalé nebo růžové plody, které jsou často označovány jako „biskupské chlebíčky“. Na větvích vlají až do zimy.

Brslen křídlatý

Brslen křídlatý je sice řidšího vzrůstu, zato skutečným klenotem. Jeho listy totiž na podzim rozehrají neskutečný koncert. Jejich sytě červené zbarvení upoutá pozornost už z velké dálky.

A v úžasu zůstanete i po opadání listů. Pak totiž teprve naplno vyniknou barevně odlišné korkové pruhy vyrůstající v kůře brslenu.

Chcete mít brslen křídlatý na své zahradě? Pak ho umístěte tam, kde ji potřebujete na podzim trochu oživit. Počítejte však s tím, že se do šířky rozrůstá až do tří metrů.

Brslen Fortuneův

Neopadavý je brslen Fortuneův, který rovněž udělá na zahradě velkou parádu – je trpasličího vzrůstu, často se proto pěstuje jako půdopokryvný druh. Tato odrůda pocházející z Japonska a Číny má kořínky jako břečťan – příčepivé. Znamená to, že u opory roste vystoupavě, na volné ploše pak poléhavě.

Listy má drobnější, ale zajímavé. Jsou lesklé, hráškově zelené s krémovým lemováním. Koncem podzimu a přes zimu získávají růžový až červený nádech.

Udělejte si procházku po trojské botanické zahradě a podívejte se, co všechno brsleny dokáží!

botanicka Brslen1

POZOR NA OTRAVU

I další odrůdy brslenu jsou krásné a solitérní. A jistě byste se do nich také zamilovali. Je však dobré vědět, že brslen je prudce jedovatý! Třeba plody brslenu evropského – sice chutnají ptákům, nám by však pěkně zavařily. Jedovaté jsou i ostatní části dřeviny, obsahují totiž glykosidy a alkaloidy. Otrava, jejíž příznaky se dostaví za 12 – 18 hodin, se projeví nevolností, zvracením, průjmy, zvýšenou teplotou a poruchami krevního oběhu. Pro člověka je smrtelná dávka třiceti tobolek!

VENKOVNÍ EXPOZICE

Otevřeno:

  • září: 9:00 – 19:00
  • říjen: 9:00 – 17:00

Vstupné:

  • dospělí: 85 Kč
  • děti 3 – 5 let: 25 Kč
  • děti 6 – 15, senioři, ZTP: 45 Kč
  • www.botanicka.cz

Foto: archiv

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom

BCMath lib not installed. RSA encryption unavailable