V Troji má svůj strom už i Vladimír Remek a Václav Větvička

Botanická zahrada hlavního města Prahy v nedávné době obohatila projekt Kořeny osobností o další dvě významná jména. Stromy v zahradě vysadili jeden z největších popularizátorů botaniky Václav Větvička a první a zároveň jediný československý kosmonaut Vladimír Remek.

Václav Větvička se stal ve vzdělávacím projektu botanické zahrady 84. osobností. U nově vznikající expozice Medonosné rostliny a včely vysadil převislý kultivar hrušně vrbolisté Pyrus salicifolia Pendula.

Inspirován Miroslavem Horníčkem

Dřevinu si známý český botanik, popularizátor vědy a spisovatel Václav Větvička vybral sám. „Jsa inspirován Miroslavem Horníčkem, že zahrada má být především užitková, a nejlépe k snědku, požádal jsem, aby v tomto projektu byla s mým jménem spojena hrušeň. Jen ne žádná Klapova Máslovka nebo Alexandra, ale něco botanického,“ uvedl ke svému výběru Václav Větvička.

„Za svého třicetiletého působení v Průhonicích jsem ve sbírkách dr. Dostálka objevil právě hrušeň vrbolistou – a ta mi učarovala,“ dodal.

Může být ozdobou každého parku

Hrušeň vrbolistá přes svůj exoticky vypadající vzhled, připomínající mediteránní rostliny, patří mezi velmi otužilé druhy a snáší teploty hluboko pod bodem mrazu. S oblibou je tak vysazována v oblastech s chladným klimatem, kde připomíná subtropickou flóru.

Pyrus salicifolia pochází z Kavkazu a severního Íránu. „Tedy z oblasti, která je kolébkou řady nejen kulturních ovocných dřevin. Neklade se u ní důraz na užitkovost a výnos, ale může být ozdobou každého parku, o didaktické úloze v botanické zahradě ani nemluvě,“ popsal Václav Větvička.

„Jsem velmi rád, že se součástí projektu Kořeny osobností Botanické zahrady hl. m. Prahy stal i někdo, jehož doménou je právě botanika. Pan Václav Větvička umí svým osobitým přístupem a znalostmi nadchnout širokou veřejnost pro lásku k rostlinám a zájem o ně. Za to mu patří velký obdiv a dík,“ sdělil Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Vladimír Remek má stromy moc rád

Zatím poslední osobností, která se připojila k projektu Kořeny osobností, je Vladimír Remek. Svůj výjimečný životní příběh spojil s neméně výjimečnou dřevinou – první a zároveň jediný československý kosmonaut v zahradě vysadil šácholan hvězdovitý.

Podle Bohumila Černého nebyl strom pro pana Remka vybrán náhodně. Nádherné velké květy šácholanu totiž připomínají hvězdy, mezi kterými byl Vladimír Remek nějaký čas doma.

„Stromy mám moc rád a za svůj život jsem jich vysadil několik. Jeden z nich pro mě měl zvláštní význam, protože byl symbolem mého bezpečného návratu z vesmíru na Zemi. Vysadil jsem ho před čtyřiceti lety ve Hvězdném Městečku nedaleko od Moskvy, krátce poté, co jsem se vrátil z vesmírné mise. Ještě před svým odletem jsem také vysadil strom v blízkosti kosmodromu Bajkonur,“ zavzpomínal v trojské botanické zahradě Vladimír Remek.

2710014 892729 Remek 2

Foto: M. Říhová, JT Media

Šácholan má původ v Japonsku

Kurátor dřevin mírného pásma Botanické zahrady hlavního města Prahy Tomáš Vencálek popisuje šácholan hvězdovitý, který má svůj původ v Japonsku, jako keř dosahující výšky okolo pěti metrů, výjimečně i více. „Jeho kůra je silně aromatická. Má osm centimetrů velké hvězdicovitě uspořádané květy růžové barvy s mnoha okvětními plátky,“ doplňuje Tomáš Vencálek.

Do naší republiky se šácholan hvězdovitý neboli Magnolia stellata Chrysanthemiflora dostal až ve 20. letech minulého století. S oblibou je vysazován především v parcích a zahradách.

Šácholan, který nese „podpis“ Vladimíra Remka, najdete v severní části trojské zahrady, poblíž Pivoňkové louky.

KNIHA KOŘENY OSOBNOSTÍ

Projekt, do kterého se za více než osm let své existence zapojilo přes osm desítek slavných umělců, sportovců, ale také vědců, státníků, myslitelů či osobností angažujících se na poli charity, se dočkal knižního vydání. Kniha Kořeny osobností byla v Botanické zahradě hlavního města Prahy slavnostně pokřtěna v polovině června.

Projekt Kořeny osobností vytváří v botanické zahradě speciální Stezku osobností, která by měla ve finále čítat až 150 jmen. V uplynulých letech se do projektu zapojili například Václav Havel, Madeleine Albrightová, Miloš Forman, Antonín Panenka, Věra Čáslavská, Manolo Blahník a mnozí další, kteří tak symbolicky zanechali své kořeny v botanické zahradě. Cílem tohoto vzdělávacího projektu je spojení nejvýznamnějších českých a světových osobností se vzácnými či významnými druhy rostlin ze sbírek Botanické zahrady hl. m. Prahy.

INFORMACE O VENKOVNÍ EXPOZICI

Otevírací doba:

  • 9:00 – 20:00

Vstupné do venkovní expozice:

  • dospělí: 85 Kč
  • děti 3 – 5 let: 25 Kč
  • děti 6 – 15, senioři, ZTP: 45 Kč

Více informací na www.botanicka.cz

praha sportovni
praguecitytourism
volnycaspraha
planetarium
kultura logo cz

fb logo bottom